Bratislava - Stály na začátku aféry Gorila, která před rokem otřásla slovenskou politickou scénou.
Nyní Ústavní soud rozhodl, že odposlechy v bratislavském bytě, kde se spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák údajně potkával s politiky, byly protiústavní.
Podle deníku SME se na soud obrátil majitel bytu Zoltán Varga, jenž zpochybnil povolení k odposlechům. A soudci před dvěma týdny potvrdili, že jeho právo na ochranu soukromí bylo porušeno.
Samotné vyšetřování údajného propojení byznysu a politiky by to ale nemělo ohrozit.
"Není důležité, odkud materiál pochází, ale zda jsou údaje, které v něm jsou, pravdivé," míní zvláštní vyšetřovatel Dušan Kováčik. Obdobný názor zastávají i poslední dva ministři vnitra Robert Kaliňák (Smer) a Daniel Lipšic (Nova).
Zcela jiného mínění je Vargův právní zástupce Martin Škubla. "Je to přelomové rozhodnutí, jelikož potvrzuje, že na základě uvedených rozhodnutí nemohlo dojít k legální ani legitimní akci Slovenské informační služby," řekl SME.
"Posiluje naše stanovisko, podle něhož je důvěryhodnost takzvaného internetového spisu nulová," dodal muž, jenž zastupuje i Haščáka.
Naráží na skutečnost, že ani rok poté, co se údajný spis objevil na internetu, není jasné, zda ho skutečně pořídila slovenská tajná služba SIS.
Dokument vypovídá o korupčním jednání nejvyšších slovenských politiků, zejména z bývalé vlády, ale i z opozice, a jejich propojení právě s finanční skupinou Penta. Hlavním aktérem spisu je Hasčák, který ale jeho pravost popírá, stejně jako politici, kteří jsou v něm obviňováni z korupce.
Ať už je spis Gorila pravý, nebo není, podepsal se na výsledku březnových parlamentních voleb. Do té doby nejsilnější pravicová strana na Slovensku se stěží dostala do Národní rady. Naproti tomu levicový Smer-SD zvítězil tak drtivě, že jeho předseda Robert Fico mohl bez problémů sestavit jednobarevnou vládu.