Zbyli jen junioři. Jak se pravice změnila v trpaslíka

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 3. 2012 15:55
Reportáž z volební centrály Dzurindovy Slovenské křesťanské a demokratické unie
Poražení, ale ne vyřazení. SDKÚ-DS ve slovenské Národní radě zůstala. Zatím.
Poražení, ale ne vyřazení. SDKÚ-DS ve slovenské Národní radě zůstala. Zatím. | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Většině těch, co měli namířeno do kulturního domu Ružinov v Bratislavě, nebylo v sobotu navečer dvakrát do zpěvu. Pravicové - a dosud vládní - SKDÚ-DS předvolební průzkumy nabízely jen mizerné vyhlídky.

Dosud nejsilnější koaliční strana Slovenska najednou bojovala ve volbách o přežití.

Korupční skandál, vyvolaný zveřejněním spisu Gorila, způsobil obrovský odliv preferencí. Novináři, kteří se tu začali shromažďovat už několik hodin před uzavřením volebních místností, tak do štábu Slovenské demokratické unie - Demokratické strany přijeli zdokumentovat politickou popravu v přímém přenosu.

Nakonec se nedočkali. SDKÚ-DS volby ustála, ale dosud pevný pravicový dům se mohutně třásl, a to od základů.   

Zdálo se, že se svým koncem dopředu počítá i samotná strana politického matadora Mikuláše Dzurindy. Špičky partaje, jejich přátelé a rodinní příslušníci se oproti zvyklostem tentokrát od médií i veřejnosti zcela izolovali.

Kulturní centrum Ružinov Dzurindovci rozdělili na dva světy: v přízemí zůstal znuděný dav novinářů, který měl jen omezený přístup ke zdrojům informací, zatímco v prvním patře se bavila společnost pánů v oblecích a dam v kostýmech. 

Jen výjimečně sešel dolů na toaletu nebo cigaretu většinou postarší, viditelně dobře situovaný pán v doprovodu poněkud mladší, pohledné dámy.   

Nepřehlédnutelná - už kvůli hlasitému halekání - naopak byla dorůstající generace mladých pravicových politiků. Evidentně zlatá mládež.

Lídři partaje se do kulturního domu trousili postupně a se "sklopenýma ušima". Prvním, kdo se sem v sobotu večer odvážil, byl ministr školství Eugen Jurzyca.

Z jeho tváře čišela pokora a odevzdanost. Tušil porážku. Tichým hlasem jen vyjádřil naději, že se jeho strana dostane do parlamentu.

Před dvěma lety přitom SDKÚ-DS získala 15,42 procenta. O tom, že za pár měsíců bude strana bojovat o překonání pětiprocentní hranice pro vstup do Národní rady, se tehdy nikomu nezdálo ani v těch nečernějších politických snech.  

Mikuláš Dzurinda a Iveta Radičová dorazili do hlavního stanu strany kolem deváté hodiny večer. Objektivy ale kýžené poraženecké výrazy a sypání si popela na hlavu neulovily. Politici přijeli s diplomatickými úsměvy, dosluhující šéfka kabinetu u vchodu hýřila vtipem.

Její volby už to nebyly.

Tleskali si jen mladí

Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Když potom televize zveřejnila první odhady výsledků voleb, napětí povolilo, zavládla úleva. Podle očekávání vyhrála sociální demokracie (později se dokonce ukázalo, že bude mít se ziskem 44,4 procenta v Národní radě většinu).

SDKÚ-DS přesvědčilo pouze 6,1 procenta voličů. Jediný, kdo tleskal, byla ale už zmiňovaná Dzurindova mládež. Starší politici se pečlivě vyhýbali místům, odkud by je mohli novináři vidět, a na výsledky voleb dlouho nereagovali.

Zatímco z jiných volebních štábů se vysílalo jedno povolební interview za druhým, tady novináři živé vtsupy jen znovu a znovu nacvičovali. Nebylo totiž s kým točit, koho se ptát.

Novináři k politikům nesměli, zůstali v podpalubí.
Novináři k politikům nesměli, zůstali v podpalubí. | Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Dzurinda oznámil tiskový brífink až po 23. hodině.

"Chtěl bych poděkovat voličům, kteří nás i v tomto těžkém období volili. To, co jsme prožívali od od Vánoc, byl v podstatě pokus o devastaci naší strany a o to víc jsou teď hlasy voličů cennější. Ujišťuji, že s nimi naložíme odpovědně. S výsledky voleb spokojeni nejsme, ale nejsme z nich ani v depresi," okomentoval expremiér a šéf SDKÚ-DS první odhady výsledků.

Odstoupit prý zatím nehodlá.

Po několika otázkách se bývalá tvář Slovenska vrátila mezi své, do "svého" patra. Žádná politická krev tak za sobotní noci v bratislavském kulturním domě Ružinov prolita nebyla.  

 

Právě se děje

Další zprávy