Odpadky, výkaly po turistech. Národní parky v USA trpí kvůli sporu Trumpa s demokraty

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
3. 1. 2019 19:19
Pohozené plechovky od pití, odpadkové koše, z kterých přetéká smetí, nebo lidské výkaly. V takovém prostředí se v posledních dnech mění chlouba americké krajiny - národní parky. Může za to "shutdown", omezený režim, ve kterém od minulého měsíce fungují federální úřady ve Spojených státech. Prezident Donald Trump se totiž stále nedohodl s opozičními demokraty na financování americké vlády, požaduje peníze na stavbu zdi na americko-mexické hranici, což demokraté odmítají.
Národní park Sequoia v Kalifornii.
Národní park Sequoia v Kalifornii. | Foto: NOAA

Zastavení nebo přiškrcení toku peněz se dotklo i národních parků, kde řada zaměstnanců musela odejít na nucenou dovolenou. Parky ale i přes nedostatek personálu zůstaly otevřené a někteří návštěvníci tu bez dohledu porušují zákony.

"Je tu více odpadků, lidských exkrementů a dochází k většímu přehlížení pravidel, než čeho jsem byl svědkem za čtyři roky, co tu žiji," popsal čtyřiadvacetiletý Dakota Snider, který bydlí a pracuje v Yosemitském údolí, jež je součástí Yosemitského národního parku v Kalifornii.

Právě správci tohoto parku v pondělí oznámili, že zavřou některá z tábořišť, na která dohlíží jen minimum zaměstnanců, a přelidněná veřejná prostranství. Mimo to v Yosemitském parku nefunguje třeba muzeum nebo návštěvnické centrum.

Podle Snidera se do Yosemitského parku hrnou davy turistů v automobilech. Využívají toho, že v oblasti je jen zlomek personálu, který by se staral o výběr poplatků za parkování. Stejně tak tu zůstala v provozu jen část toalet a někteří lidé nemají problém vykonat potřebu třeba u některého ze vchodů do parku.

"Díváte se na Yosemitské vodopády a před vámi se povalují plastové lahve a pytle na odpadky," citovala agenturu AP Snidera, podle kterého turisté nechávají své psy běhat bez vodítka, i přestože se v parku vyskytuje divoká zvěř.

Část amerických federálních úřadů pracuje v omezeném režimu od 22. prosince. Dočasný vládní rozpočet neprošel kvůli požadavku prezidenta USA Donalda Trumpa, aby rozpočet počítal také s financováním zdi na hranicích s Mexikem ve výši pěti miliard dolarů (114 miliard korun).

Kvůli omezenému režimu musely na nucenou dovolenou nastoupit statisíce státních zaměstnanců. V mnoha parcích tak chybí správci i další personál, informovala agentura AP. Podle televize CNN je dočasně propuštěna nebo pracuje zadarmo čtvrtina všech státních zaměstnanců ve Spojených státech.

Nemá se kdo starat o cesty

Omezený režim, takzvaný "shutdown", nezažívají USA poprvé. Při některých jiných případech z minulosti se národní parky zavřely úplně, tentokrát ale chráněná území zůstala v provozu.

"Bojíme se, že začneme v parcích pozorovat znatelné poškození přírodních zdrojů a možná i ničení historických a dalších kulturních artefaktů," uvedl pro AP John Garder z americké neziskové organizace National Parks Conservation Association, která hájí zájmy národních parků.

Podle mluvčího Správy národních parků Jeremyho Barnuma mají parky v případě období omezeného režimu povinnost zavřít každou oblast, ve které hromadění odpadků a podobné ničení míst začne ohrožovat lidské zdraví a bezpečnost nebo divokou přírodu.

Kromě Yosemitského parku zavírají některé své části i další kalifornské parky jako Sequoia nebo Kings Canyon, kde je mimo provoz například známá stezka Grant Tree Trail. Vzhledem k nouzovému režimu nedochází k její údržbě. Cesta je kvůli náledí nebezpečně kluzká a správa parku zaznamenala v uplynulých dnech nejméně jeden úraz.

Problémy s nesjízdnými cestami řeší také třeba v parcích Arches a Canyonlands v Utahu. "Kvůli poklesu ve financování není Správa národních parků schopna poskytovat služby včetně plužení silnic," stojí na twitterovém účtu Národní parku Arches.

Vánoční světýlka na stromech

Podobné potíže řeší i další kalifornský park Joshua Tree, Skalnaté hory v Coloradu nebo Zion v Utahu. V Joshua Tree například někteří návštěvníci podle deníku Los Angeles Times rozvěsili vánoční světýlka po pýše parku - stromech s názvem juka krátkolistá (v angličtině Joshua trees).

Ve stejné oblasti mělo v minulých dnech dojít také k hádkám mezi rodinami, které si činily nárok na stanování na stejném místě. Protože se v oblasti momentálně nepohybuje moc správců, nemá kdo takové spory vyřešit. Roztržku rodin měl na vlastní oči vidět Ethan Feltges, který u Joshua Tree provozuje obchod se suvenýry. Park dočasně všechna tábořiště ve čtvrtek zavřel. 

Feltges se zařadil po bok dobrovolníků, kteří se parkům se současnou situací snaží pomoci. Pomáhají například s vysypáváním přeplněných košů nebo se starají o záchody, kam dokupují toaletní potřeby, popsal Feltges. Ten čas od času zastane i roli průvodce, když místo chybějících pracovníků dává turistům tipy, co kde vidět.

"Celá komunita se spojila. Všichni ten park milují. A je tu mnoho obchodníků, který ke svému přežití park potřebují," dodal majitel obchodu se suvenýry.

Kdy se fungování národních parků vrátí do normálu, zatím není jasné. Republikánský prezident Donald Trump podle agentury Reuters ve středu prohlásil, že federální úřady mohou být zablokované dlouho. 

Demokratičtí poslanci chtějí využít nově nabyté většiny ve Sněmovně reprezentantů, kterou získali v listopadových kongresových volbách, ke schválení zákona, který by problém financování vlády řešil. Rozložení sil v Kongresu ale ukazuje, že v Senátu, kde je ke schválení zapotřebí 60 hlasů, návrh z dílny sněmovních demokratů nemůže projít, nemluvě o potřebném podpisu prezidenta.

Nedostatek financí netrápí jen národní parky. Ve středu kvůli patové situaci zavřel všechna muzea i zoologickou zahradu ve Washingtonu Smithsonův institut. Výrazně je omezena také činnost Federální komunikační komise (FCC), amerického telekomunikačního regulátora, částečně pak třeba Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Své brány úplně zavřela Národní vědecká nadace (NSF), jejíž činnost zahrnuje zejména poskytování výzkumných grantů.  

Video: Cizinci bojují za čistější Bali. Problém má ale celá Indonésie, chybí infrastruktura i vzdělání

Cizinci bojují za čistější Bali. Problém má ale celá Indonésie, chybí infrastruktura i vzdělání | Video: Reuters, Magdaléna Daňková
 

Právě se děje

Další zprávy