Odmítáme daně a chceme říši. V Německu přibývá lidí, kteří neuznávají vlastní stát

Helena Truchlá Helena Truchlá
4. 12. 2019 10:58
Patří mezi ně milovníci alternativních výkladů historie i vyznavači konspiračních teorií. Jsou přesvědčení, že Německo vzniklé po druhé světové válce není skutečné Německo, a rádi by znovu nastolili říši nebo hledají inspiraci pro svůj vlastní stát ve starověku.
Německý spolkový sněm.
Německý spolkový sněm. | Foto: Shutterstock.com

Úřady po celém Německu se v posledních letech zabývají takzvanými "občany říše" či "samosprávci". A jejich počet neustále stoupá. Zatímco v roce 2016 jich v Berlíně bylo aktivních jen asi 400, nyní mezi ně patří bezmála 700 osob. Z drtivé většiny se jedná o muže.

"Občany říše" spojuje odmítání současného Německa jako legitimního státu, včetně jeho zákonů, volených zástupců a bezpečnostních složek. Řadí se k nim nejen pravicoví extremisté. 

Někteří z nich věří v nezbytnost pokračování takzvané Německé říše. Takto označený stát existoval od sjednocení země v druhé polovině 19. století až do pádu diktatury Adolfa Hitlera v roce 1945 a zahrnoval rozsáhlá území, která dnes patří například Polsku.  

Další kategorií jsou takzvaní "samosprávci", kteří jsou přesvědčení, že jsou občany vlastních států nebo království. Zdůvodňují to často alternativními výklady dějin nebo různými konspiračními teoriemi a na "svém" území si vyvěšují vlajky a znaky. Odvolávají se přitom na Organizaci spojených národů, která údajně všem takové právo přiznává. 

I proto obě skupiny odmítají respektovat německou ústavu, platit daně a pokuty. Místo občanských průkazů si vyrábí vlastní "osobní" kartičky, o jejichž uznání pak usilují u místních úřadů. Žádostí posílali členové hnutí tolik, že se německé bezpečnostní složky nakonec rozhodly vydat manuál, jak se s nimi vypořádávat. 

"Spolková republika není Německo," hlásá transparent na setkání "občanů říše" v Drážďanech.
"Spolková republika není Německo," hlásá transparent na setkání "občanů říše" v Drážďanech. | Foto: Wikimedia Commons - Kalispera Dell Panorama Review (CC BY 3.0)

Sjednocené německé národy a kmeny

Není to ale jediný problém, který členové hnutí představují. Jak vyplývá z informací spolkové vlády, osoby oficiálně řazené do této kategorie sice nikoho neusmrtily, v roce 2016 se ale pokusily hned ve dvou případech zastřelit příslušníky policie. Jedním z pachatelů byl 42letý "samosprávce" údajného státu Ur, pojmenovaného po starověkém sumerském vzoru. 

V Berlíně a spolkových zemích Braniborsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko pak policie provedla razii v bytech uskupení s názvem Sjednocené německé národy a kmeny. Ti měli údajně vyhrožovat jednomu ze zemských ministrů vnitra, pokud nepropustí z vězení popírače holokaustu. 

Podle údajů celoněmeckého ministerstva vnitra z letošního června se v zemi s ideologií "říšských občanů" nebo "samosprávců" ztotožňuje asi 19 tisíc lidí, z nich necelá tisícovka patří k pravicově extremistické scéně, zhruba 500 jich je legálně ozbrojených. Obecně ale příslušnost k hnutí popírajícímu existenci vlastního státu řadí tyto lidi mezi "nespolehlivé" pro držení zbraní, stovkám dalších už proto úřady povolení odebraly. 

Ministerstvo také upozorňuje, že nárůst v číslech může být zčásti způsoben větší pozorností, kterou podobným uskupením bezpečnostní služby v posledních letech věnují. Statistika se proto podle nich pravděpodobně ještě změní. I proto zatím není jasné, kolik z takto smýšlejících lidí by bylo odhodláno páchat násilí. Podle spolkové vlády v letošním prvním pololetí se obě skupiny uchýlily k takzvaně politicky motivované kriminalitě celkem 75krát, z toho devět činů bylo násilných.

Tradiční německý prostor

Zcela prokazatelné pravicově extremistické pozadí mají naopak takzvané občanské hlídky, které v posledních týdnech hlídají v centru německé metropole, stejně jako v oblastech s větším podílem přistěhovalců.

Muže oblečené v červených reflexních vestách organizuje Národní demokratická strana (NPD) v rámci vlastního projektu "Vytvořte ochranné zóny". Německy se nazývá Schafft Schutzzone se zkratkou SS, stejnou, jako měly nacistické polovojenské jednotky.

Sebastian Schmidtke, místopředseda berlínské stranické organizace, ale inspiraci nacismem popírá. "Hodně se po příchodu cizinců změnilo. To je bohužel realita. A nemůžete před ní zavírat oči," řekl v reportáži pro server Deutsche Welle. Na svých stránkách se NPD zavazuje převzít "odpovědnost za přežití a pokračování německého národa v jeho tradičním středoevropském životním prostoru". 

Podle úřadů ale kriminalita v hlavním městě i jinde v Německu klesá, zatímco policistů v ulicích je nejvíce za poslední desetiletí. Hlídky, jako je ta organizovaná NPD, tak mají podle spolkové vlády potenciál přerůst v politicky motivovaný terorismus namířený proti neněmecky vypadajícímu obyvatelstvu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy