Odhad voleb v Íránu: krach konzervativců

Red Zah, ČTK
17. 12. 2006 16:48
Teherán - Spojenci konzervativního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda utrpěli podle prvních dostupných výsledků pátečních voleb porážku.
Poslední volby podle pozorovatelů svědčí o tom, že Íránci více tíhnou k umírněné politice
Poslední volby podle pozorovatelů svědčí o tom, že Íránci více tíhnou k umírněné politice | Foto: Reuters

Voliči hlasovali o kandidátech do obecních rad a Shromáždění znalců, které je v podstatě nejmocnější institucí v zemi. V Teheránu v boji o křeslo ve shromáždění jasně vede nad soupeři umírněný konzervativní duchovní a bývalý prezident Alí Akbar Hášemí Rafsandžání, uvedla agentura AFP.

Rafsandžáního papírový soupeř a Ahmadínežádův duchovní mentor, skalně konzervativní Mohammad Jazdí je podle dosavadních výsledků na šestém místě. Jazdího spojenci neuspěli ani v posvátném městě Mašhad. Konzervativci si přitom dělali naděje, že Jazdí bude mít pak šanci i na obsazení nejvýznamnější funkci v zemi, jíž je úřad nejvyššího duchovního a politického vůdce islámské revoluce. Ten nyní vede ajatolláh Alí Chameneí, který podle některých západních zdrojů údajně trpí rakovinou.

Blíž k umírněnější politice

Ve Shromáždění znalců o 86 členech volených na osm let obsadí zástupci Teheránu 15 míst. Kandidátka Ahmadínežádových spojenců vedená jeho sestrou Parvín zatím má šanci jen na tři křesla. Umírnění konzervativci pod vedením Mohammada Baghera Kalibafa mají naději na devět míst. Reformisté, kteří v předchozích volbách vypadli mají šanci na dva mandáty. Podle agentury Reuters šedesátiprocentní volební účast a úzké spojení Ahmadínežáda s několika kandidáty zejména v metropoli Teheránu naznačily posun veřejného mínění blíže k umírněnější politice a dále od prezidentovy ultrakonzervativní linie.

Volit byl i íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Výsledky jeho spojenců ho pravděpodobně nepotěšily.
Volit byl i íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Výsledky jeho spojenců ho pravděpodobně nepotěšily. | Foto: Reuters

Protiizraelské a protizápadní Ahmadínežádovy výroky vyvolaly obavy na Západě, který navíc podezřívá Írán ze snahy vyrobit jadernou bombu, přestože Teherán to oficiálně popírá. Západní země by uvítaly jakýkoli náznak, že podpora vůči populistickému prezidentovi klesla, uvedla Reuters. "Výsledky ukazují, že voliči získali ponaučení z minulosti a dospěli k závěru, že musíme podporovat umírněnější osobnosti," uvedl dnes ve svém úvodníku list Kargozaran, který je blízký Rafsandžánímu. Ten byl v prezidentských volbách Ahmadínežádovým hlavním soupeřem. Také reformistický deník Etemád v neděli napsal, že první výsledky naznačují, že Íránci se spíše přiklonili k umírněným silám.

Proreformní tisk také uvádí, že Ahmadínežádovi spojenci si nevedou dobře ani v boji o místa do obecních zastupitelstev velkých měst. Úspěch zaznamenaly i ženy blízké reformistům, které se dostaly do čela v provinčních metropolích Šíráz, Arák a Ardabíl.

 

Právě se děje

Další zprávy