reklama
 
 

Odešlete jaderné hlavice do USA, žádal KLDR Pompeo. Summit s Kimem je stále nejistý

17. 5. 2018 6:46
Pokud tak KLDR učiní, Spojené státy mohou Pchjongjang vyřadit ze seznamu států podporujících terorismus.

Tokio - Spojené státy požadovaly na Severní Koreji, aby během půl roku odeslala do zámoří některé své jaderné hlavice, mezikontinentální balistické rakety a další jaderný materiál. Napsal to japonský list Asahi s odvoláním na několik zdrojů obeznámených se severokorejskou problematikou.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo podle japonského listu řekl během nedávného setkání severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, že Washington může vyřadit KLDR ze seznamu států podporujících terorismus, pokud se Severní Korea některých jaderných prostředků zbaví.

Zaváže-li se Severní Korea na summitu s USA naplánovaném na 12. června k úplné, ověřitelné a nezvratné denuklearizaci, zváží Washington záruky Kimovi a zapracuje toto stanovisko do společného prohlášení obou vůdců, napsal list Asahi.

Agentura Reuters v této souvislosti připomíná, že Pchjongjang v minulých dnech pořádání summitu Donalda Trumpa s Kim Čong-unem zpochybnil kvůli společným manévrům USA a Jižní Koreje. Cvičení Severní Korea označila za provokaci a zrušila naplánované konzultace se Soulem.

Video: Kim přijel na summit limuzínou, kterou hlídali jeho osobní strážci

Kim Čong-un přijel limuzínou, pak s jihokorejským prezidentem zasadil mírovou borovici | Video: Reuters, Asociated Press |  01:38

autor: ČTK | 17. 5. 2018 6:46

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama