Odešel přesvědčený Evropan. Na Schwarzenberga vzpomínají i zahraniční osobnosti

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 12. 11. 2023 12:43
Úmrtí bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga si všímá i zahraničí, například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nebo řada médií v Rakousku i v dalších zemích. Agentura APA připomněla, že dlouhá léta patřil k nejvýznamnějším postavám české politické scény a byl známý svými ostrými výroky.
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Radek Bartoníček

Soustrast nad úmrtím Karla Schwarzenberga, který v sobotu zemřel ve Vídni ve věku 85 let, vyjádřila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Na internetu českého politika a ministra zahraničí označila za "vzácného člověka, demokrata a bojovníka za svobodu".

"Vyjadřuji upřímnou soustrast rodině, přátelům a všem, kteří si vážili jeho úsilí posunout Česko, ale i Slovensko co nejblíže pevným hodnotám demokracie," uvedla Čaputová.

Se Schwarzenbergem se přitom rozloučila parafrází jeho slov: "Dovolím si pozměnit jeho vlastní citát, který pronesl v kondolenčním projevu při loučení se svým přítelem Václavem Havlem: Pane Schwarzenbergu, budeme dál bojovat za pravdu a lásku. Nepřestaneme, můžete se na nás spolehnout."

Rakouský kancléř Karl Nehammer vidí v bývalém šéfovi české diplomacie přesvědčeného Evropana a politika, který se pral za lidská práva a hodnoty EU.

"Truchlíme nad Karlem Schwarzenbergem. Jeho odchodem jsme ztratili přesvědčeného Evropana a politika, který se zasazoval o lidská práva, svobodu a hodnoty Evropské unie," uvedl na sociální síti X rakouský kancléř Nehammer. Podle něj za sebou Schwarzenberg zanechal výraznou stopu v evropské, české i rakouské politice. "Soucítíme s jeho rodinou a přáteli v těchto těžkých chvílích," dodal.

Na svém účtu na sociální síti X připomněl Schwarzenberga také rakouský politik a první viceprezident Evropského parlamentu Othmar Karas. Schwarzenberg byl podle něj velký Evropan, kritický myslitel a bojovník za demokracii. "Jeho celoživotní dílo pro evropskou myšlenku a jeho práce ve východní a střední Evropě nebudou zapomenuty," napsal a dodal, že mu budou chybět jejich společné rozhovory.

List Die Presse uvedl, že odešel velký Evropan staré školy a s jeho odchodem opouští pražskou scénu jedna z posledních velkých politických osobností, která jako kancléř na Pražském hradě pomohla po desetiletích komunistického bezpráví obnovit v Česku svobodu a demokracii.

Schwarzenberg byl přesvědčený Evropan a vždy byl pro to, aby Česká republika patřila k "tvrdému jádru" EU, napsala agentura APA. Za silného podporovatele užší evropské integrace označila exministra také agentura Reuters.

Média připomínají, že Schwarzenberg ve své vlasti podporoval odboj proti komunistickému režimu a po odchodu z Československa se zapojil do mezinárodních kampaní na podporu pronásledovaných bojovníků za lidská práva. Toto téma mu zůstalo i po návratu do Prahy - nejprve když stál po boku Václava Havla a později když působil ve funkci ministra zahraničí.

Der Standard připomněl, že Schwarzenbergovým charakteristickým rysem byl často svérázný a kousavý smysl pro humor a sebeironie. APA napsala, že uměl být také velmi přímý, někdy používal hovorové výrazy, nebo dokonce nadávky.

Obětí této prostořekosti se stali i rakouští odpůrci jaderné energetiky, pro které měl výraz "magor". Jako ministr zahraničí přirovnal práci diplomatů k práci prostitutek a po ruském útoku na Ukrajinu použil paralely mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Adolfem Hitlerem.

 

Právě se děje

Další zprávy