Odepřeli mi hlasovat. Občané EU v Británii kvůli pochybením úřadů nemohli volit

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2019 20:43
Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly ve čtvrtek problémy ve volebních místnostech, kde kvůli administrativním nesrovnalostem nemohly odevzdat svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. Píší o tom britská média. Lidé si na údajná pochybení ve velkém stěžují na sociálních sítích pod hashtagem #DeniedMyVote (Odepřeli mi hlasovat). Britská volební komise tvrdí, že vina za nedostatky v administrativní přípravě na hlasování padá na hlavu vlády, která se o účasti ve volbách rozhodla na poslední chvíli kvůli sporům o odchodu země z EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Občané EU trvale žijící v Británii tam mohou v eurovolbách hlasovat, pokud vyplní příslušné registrační formuláře. Řada voličů si ve čtvrtek ale stěžovala na to, že úřady podle nich jejich formuláře nezpracovaly včas nebo jim pozdě sdělily či vůbec nesdělily informace o tom, jaké formuláře a do kdy musejí kvůli možnosti hlasovat odevzdat.

"Žiji v Británii šest let, platím daně, pracuji jako dobrovolník, učím vaše děti na univerzitě, ale dnes nesmím hlasovat, protože mi (úřad) neposlal formulář, který musejí občané EU vyplnit," citoval list The Independent vyjádření Emmy Zürcherové, která pracuje jako pedagožka na University College v Londýně.

Množství voličů na sociálních sítích vyjádřilo své rozhořčení, že svůj hlas nemohli odevzdat ani v případě, kdy všechny administrativní náležitosti splnili. Polská volička v Leedsu například uvedla, že ve volebních seznamech nefiguruje kvůli špatné komunikaci mezi úřady, které si její registraci včas nepředaly, uvedl The Independent.

Deník The Guardian zase citoval zklamané německé voliče Kat Sellnerovou a Moritze Valera, kteří tvrdí, že své registrace odevzdali v pořádku a včas, úřad je však zpracoval až o několik týdnů později, kdy už vypršel řádný termín. "Je nepřijatelné, že tato vláda a volební komisaři diskriminují občany EU… Mě neumlčí," uvedl Valero.

"Dnes jsem šla do volební místnosti a odmítli mě s odkazem na nějaký mysteriózní formulář, o kterém mi nebyli schopni nic víc říci," citoval The Guardian Polku Kingu Burgerovou. Další Polák Piotr Klaskala pak upozornil na fakt, že jeho jméno v voličském seznamu figurovalo, bylo však později vyškrtnuto.

Nebylo dost času

Volební komise uvedla, že frustraci voličů chápe, podle ní však v poměrně krátkém časovém úseku nebylo dost času na to předat všem případným voličům kompletní informace. "Velmi pozdní oznámení vlády o účasti Británie na těchto volbách se odrazilo na tom, kolik času jsme měli na to, abychom o volebním procesu a podmínkách jeho zdárného dokončení informovali občany," uvedla komise ve svém prohlášení.

Množící se stížnosti unijních voličů v Británii už na internetu komentovali i někteří kandidáti na místa europoslanců, zejména ti, kteří mohli z hlasů lidí s občanstvím zemí EU profitovat. "Děsí mě příspěvky s hashtagem #DeniedMyVote - nemůžeme nechat naše spoluobčany obrat o práva touto nekompetentní vládou," napsal na twitteru dosavadní labouristický europoslanec Seb Dance.

Británie se podle původních plánů vůbec neměla letošních voleb do Evropského parlamentu zúčastnit, protože koncem března měla na základě výsledků referenda z roku 2016 Evropskou unii opustit. Britský parlament však zatím neschválil dohodu o spořádaném odchodu země z EU, a termín brexitu se proto odsunul. Nyní je nejzazším datem pro odchod Británie z unie 31. říjen letošního roku. To, že se Británie voleb do EP jako dosud plnoprávný člen EU musí zúčastnit, oznámila vláda až začátkem května.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy