Podle šéfa WHO může nová očkovací látka nazvaná RTS,S zachránit desetitisíce dětských životů.
Na malárii zemře každý rok v Africe na 250 tisíc dětí, které tak tvoří více než polovinu z celkových obětí nemoci. V roce 2017 malárii podlehlo 435 tisíc lidí, nakazilo se jí 219 milionů osob. Více než 90 procent nemocných se chorobou infikovalo v Africe.
Vědci na očkovací látce proti malárii pracovali více než 30 let. Ačkoli tato látka poskytuje jen částečnou ochranu proti nemoci, může počet úmrtí rapidně snížit. V klinické studii provedené na 15 tisíc dětech se ukázalo, že vakcína dokáže před onemocněním ochránit 40 procent očkovaných dětí ve věku od pěti do 17 měsíců.
Malárie je parazitická choroba přenášená komářím štípnutím. K příznakům patří horečka, zimnice, pocení, bolesti kloubů a hlavy, zvracení a křeče. Nemoc nemusí být smrtelná, pokud se včas léčí, zvlášť nebezpečná je ale pro děti.
🌍’s first #Malaria vaccine pilot is launched in #Malawi, the first country in Africa to roll out this landmark vaccine, known as RTS,S. The vaccine will be available to children from 5 months old to 2 years. https://t.co/EWv4KXu1Vz pic.twitter.com/KzRKbdqHXW
— World Health Organization (WHO) (@WHO) April 23, 2019