Očekávaná délka života od roku 1990 stoupla o šest let

ČTK ČTK
18. 12. 2014 6:47
Jde o důsledek úspěšného boje s chorobami, jako jsou rakovina a srdeční onemocnění ve vyspělých státech a tuberkulóza nebo malárie v chudých zemích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Očekávaná délka života ve světě od roku 1990 stoupla o víc než šest let. Vyplývá to ze studie britských vědců, která byla ve středu zveřejněna v Londýně.

Příznivý vývoj je důsledkem úspěšného boje s takovými chorobami, jako jsou rakovina a srdeční onemocnění ve vyspělých státech a tuberkulóza, malárie a střevní katar v chudých zemích.

Zatímco ale očekávaná délka života roste prakticky všude, výjimkou jsou státy subsaharské Afriky, upozorňují britští vědci. Tam se vlivem rozšíření viru HIV a onemocnění AIDS za posledních čtyřiadvacet let očekávaná délka života naopak o pět let snížila.

Podle autorů studie se ve světě projevují důsledky finanční podpory, která je poskytovaná boji proti spalničkám, tuberkulóze, viru HIV a malárii. V jiných případech bylo ale úsilí zdravotníků nedostatečné. Lidský život ohrožuje zejména zneužívání drog, cirhóza jater, cukrovka a ledvinové nemoci.

Studie podle agentury Reuters prezentuje zatím nejucelenější odhad očekávané délky života založený na počtech předčasných úmrtí na 240 různých chorob ve 188 zemích během let 1990 až 2013.

Nejpozitivnější vývoj prý vědci zaznamenali v Nepálu, Rwandě, Etiopii, Nigeru, Maledivách, Východním Timoru a Íránu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy