Do penze v 56 letech? Nesmysl, důchodový věk dál poroste

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 12. 2014 6:30
Důchodová komise se ohrazuje proti špatné interpretaci doporučení, které poslala vládě. Věk odchodu do penze určitě výrazně neklesne.
Foto: Thinkstock

Praha – Důchodový věk v Česku určitě nebude klesat pod hranici šedesáti let. Takzvaná důchodová komise se ohradila proti výkladu svého doporučení pro vládu Bohuslava Sobotky, který se objevil v některých médiích.

Předseda komise Martin Potůček v minulém týdnu při prezentaci doporučení pro vládu uvedl, že Češi by měli v budoucnu strávit v důchodu čtvrtinu života, což by se mělo odvíjet od naděje dožití v dané době.

Agentura ČTK poté ve své zprávě vycházela z údajů o tom, jakou mají nyní čerstvě narození Češi naději dožití – je to 75 let pro muže a 81 let pro ženy. Když odečteme čtvrtinu, vychází z toho 56 let pro muže a 61 let pro ženy. Někteří novináři to pak interpretovali tak, že důchodová komise "bláhově" navrhuje významný pokles důchodového věku oproti nynějšku a neříká přitom, kde na to má Česko vzít peníze.

Důchodová komise ale s žádnými takovými čísly nepočítá. Pouze doporučuje vypočítávat důchodový věk z předpokládaného věku dožití, ovšem při vstupu do důchodu, nikoli při narození. A v takovém případě naděje dožití roste a dál růst bude s tím, jak se zvyšuje kvalita života.

Návrh komise tedy nadále počítá s růstem důchodového věku, jen by měl růst pomaleji, než jak s tím počítají dosud platná pravidla prosazená exministrem  Jaromírem Drábkem. V podrobném materiálu ke svému návrhu komise uvádí, že zatímco děti narozené v roce 2010 by podle dosavadních pravidel šly do důchodu v 72,5 letech, podle upravených pravidel navrhovaných komisí by to bylo "už" v 69 letech.

Změna by se zároveň neměla dotknout lidí narozených před rokem 1966. Komise navrhuje, aby měli věk odchodu do důchodu garantovaný podle současných pravidel, tedy se stropem 65 let věku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy