Obsluhoval Breivika. Norové jsou naivní, říká po útoku

Tereza Šídlová
31. 7. 2011 0:45
Reportéři Aktuálně.cz jdou v Norsku po stopách šíleného střelce
Bar Kukaččí hnízdo a barman Jensen.
Bar Kukaččí hnízdo a barman Jensen. | Foto: Ludvík Hradilek

Rena /Od naší zvláštní zpravodajky/ - Byl to režisér českého původu Miloš Forman a jeho oscarový film Přelet nad kukaččím hnízdem z prostředí psychiatrické léčebny, kdo inspiroval jméno hospody v norském městečku Rena.

Vzniklo to prý jako obvyklý hospodský vtip - každý, kdo se napije, se přece chová tak trochu jako blázen.

Muž, kterému po útocích na Oslo a masakru na ostrově Utoya patří nálepka šíleného střelce, tu ale naopak vyčníval svým odstupem a vystupováním městského gentlemana.

Na pivo s notebookem

Breivik útoky plánoval přímo
Breivik útoky plánoval přímo | Foto: Ludvík Hradilek

Sem, asi sto šedesát kilometrů od norské metropole Oslo, se Anders Behring Breivik přestěhoval před dvěma měsíci, aby tu na pronajatém statku opodál a pod maskou farmáře dokončil svůj plán povraždit levicovou politickou elitu Norska.

"Objednal si dvě piva, každé zaplatil zvlášť kreditní kartou a také vyžadoval účet, to jsme tu nezažili. Účtenky se běžně zahazují, každý nad nimi mávne rukou," říká barman z Kukaččího hnízda Jon Aruid Jonsen.

U stolu Breivik sedával jedině sám a komunikoval jen se svým notebookem. Nikdy se s nikým nebavil, když musel - například s obsluhou - choval se prý velmi slušně. A naposledy tu prý byl v sobotu před masakrem.

"Nikdo si ho tu v podstatě nevšímal, než se jeho fotografie objevila v televizi," říká barman Jensen. "Důvod, proč se sem nastěhoval, je zřejmý. Tohle je místo uprostřed ničeho," dodává. 

Možná to přejmenujeme

Rena je maloměsto s kostelem, nádražím a radnicí. Hotel je tu hlavně pro ty, kdo si chtějí vyzkoušet místní vyhlášený rybolov.

Socha uprostřed města Rena.
Socha uprostřed města Rena. | Foto: Ludvík Hradilek

Na ospalé město s dvěma tisíci obyvateli, ztracené uprostřed norských lesů, je ale každopádně Kukaččí hnízdo poměrně svérázný rockový klub.

Jeho interiér ukazuje jinou tvář Norska než záběry přírody a vznešeného Osla. Nahlas tu hraje rocková hudba a dole v podzemí je klub, který je vyzdobený fotkami ze zaniklé psychiatrické léčebny ve městě Lier.

O víkendech tu prý mezi černobílými obrazy nemocničních postelí u chátrajících zdí tančí kolem tří stovek lidí.

Majitel baru prý nyní uvažuje o tom, že kvůli Breivikovi ty fotky odstraní a zltumí "šílenou" image baru.

Vrah si v Reně své mimikry uhájil i před elitními norskými vojáky, kteří mají za městem základnu o dvou tisících mužích. Jejich přítomnost je patrná i v této místní nalévárně, na zdi totiž visí vlajka jednotek NATO v Afghánistánu. Vedle ní původně byly i vojenské uniformy, ty ale prý hned během první noci někdo ukradl.

Nor: Jsme naivní

Vrah to, že plánuje nejhorší útok na Norsko od druhé světové války přímo před zraky jednotky Telemark Battalion, nevynechal ani ve svých zveřejněných zápiscích.

"Je docela ironické, že jsem situovaný prakticky přímo u největší vojenské jednotky v zemi. Ušetřilo by mi to spoustu nepříjemností, kdybych si mohl tři kila výbušniny vypůjčit od svých drahých sousedů," cituje Breivika agentura Reuters.

Svou "geofarmu" však schoval raději ještě na více nenápadné místo, než je Rena. Farma, kde osnoval útoky, je odsud vzdálená dalších deset kilometrů. Až za další vesnicí, po proudu řeky Gommla a stranou hlavního příjezdové cesty do Reny.

Plán, který tu dotáhl, dokázal zrealizovat v děsivé míře.

"My, Norové, jsme hrozně naivní. Věříme, že nic zlého se nemůže stát," dodává nakonec barman. "I když se tady v Reně stane něco závažnějšího, policie tu nebude dřív než za dvě hodiny," říká. Naráží na to, že norská policie čelila kritice kvůli zásahu na ostrově Utoya tam nechala Breivika střílet téměř hodinu a půl.

 

Právě se děje

Další zprávy