Obří teleskop v Chile zkusí najít život mimo Zemi

Reuters Radim Klekner Reuters, Radim Klekner
13. 6. 2012 16:30
Teleskop v poušti Atacama bude 12krát účinnější než ty současné. Zapojí se i Češi
Evropský teleskop bude schopen dohlédnout k dalekým mlhovinám.
Evropský teleskop bude schopen dohlédnout k dalekým mlhovinám. | Foto: NASA, ESA, Hubble SM4 ERO Teamc

Londýn - Česká republika se podílí na projektu obřího teleskopu za více než miliardu eur, který v chilské poušti Atacama hodlá instalovat Evropská vesmírná agentura (ESA).

European Extremely Large Telescope (E-ELT) bude mít zrcadlo o průměru 39 metrů, sestávající z 800 šestiúhelníkovitých segmentů. Ty budou schopné shromáždit až dvanáctkrát více světla než podobná největší zařízení na světě, jako je kupříkladu Jihoafrický velký teleskop (SALT) u města Sutherlandu.

Jejich zrcadla měří v průměru přibližně deset metrů.

E-ELT bude umístěn na vrcholku 3000 metrů vysoké hory Cerro Amazones v poušti Atacama na severu Chile.

"Zařízení nám umožní pozorovat některé z nejpřitažlivějších jevů ve vesmíru v mnohem větších detailech," citovala agentura Reuters astronomku Isobel Hookovou z Oxfordské univerzity, která patří k týmu vědců pracujících na projektu.

E-ELT dokáže zachytit planety mimo sluneční soustavu a ESA si od něj slibuje, že zodpoví některé otázky týkající se možnosti, zda ve vesmíru existuje život také někde jinde mimo Zemi.

"Budeme schopni sledovat vznik nových galaxií, pozorovat, jaký vliv mají na své okolí černé díry, a dokonce pátrat po planetách v takzvaných obyvatelných zónách," upřesnila Hooková. 

Projektu, jehož se vedle České republiky účastní také Německo, Rakousko, Nizozemsko, Švédsko, Švýcarsko, Belgie, Finsko, Itálie a Velká Británie, dali experti definitivně zelenou v pondělí v bavorském Garchingu.

Teleskop SALT u jihoafrického Sutherlandu.
Teleskop SALT u jihoafrického Sutherlandu. | Foto: wikimedia

Tzv. Evropská jižní observatoř, která letos slaví 50 let od svého založení, uvedla nedávno v Atacamě na hoře Cerra Paranal ve výšce 2600 metrů do provozu čtyři navzájem propojené velké teleskopy, s jejichž pomocí chce sledovat právě černé díry.

Takto vzniklý interferometr má obdobné parametry jako jeden obří teleskop o průměru zrcadla 130 metrů.

Obří teleskopy nejlépe pracují ve vysokých nadmořských výškách, kde je řidší vzduch, a také v pouštních oblastech, které zaručují nízkou vlhkost. Nejlepší podmínky pro pozorování hvězd jsou ovšem přímo ve vesmíru, jak to ostatně dokládá Hubbleův teleskop.

 

Právě se děje

Další zprávy