Obří město nedaleko Pekingu bojuje s omikronem. V Číně rostou obavy kvůli olympiádě

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 1. 2022 6:12
V minulém týdnu testy odhalily vůbec první komunitní přenos koronavirové varianty omikron v Číně, tedy mezi lidmi, kteří si nákazu nepřivezli z ciziny. První nakažení pocházejí z města Tchien-ťin, které sousedí s Pekingem, kde za méně než měsíc začnou zimní olympijské hry.
V čínském městě Tchien-ťin se musí proti koronaviru otestovat 14 milionů obyvatel.
V čínském městě Tchien-ťin se musí proti koronaviru otestovat 14 milionů obyvatel. | Foto: cnsphoto via REUTERS

První případ komunitního šíření omikronu v Číně odhalili zdravotníci o uplynulém víkendu ve školce. Úřady v Tchien-ťinu proto nařídily povinné otestování všech 14 milionů obyvatel. Ve středu následovala druhá vlna testů. Dosud bylo odhaleno několik desítek infikovaných, z nichž 97 mělo vysoce nakažlivou variantu omikron, píše agentura Reuters

Správa města následně zavedla přísná pravidla. Sice nedošlo k celoplošnému lockdownu, jako tomu bylo v jiných čínských městech, ale různé části Tchien-ťinu se rozdělily do tří typů karantén podle počtu obyvatel a nakažených. Obyvatelé nejrizikovějších čtvrtí nesmějí opouštět své domovy, lidé v druhé kategorii smějí jednou za dva dny poslat vybraného člena domácnosti nakoupit zásoby a třetí skupina se může pohybovat jen v určených místech, vyjmenovává agentura AP

Zároveň byly zavřeny školy a univerzitní kampusy i se studenty, aerolinky zrušily lety mezi městem a osmi zeměmi, včetně Spojených států. Lidé, kteří chtějí opustit Tchien-ťin, musí mít negativní test a povolení od zaměstnavatele nebo vlády. Na silnicích a stanicích autobusů a vlaků dohlížejí na dodržování pravidel hlídky.

Komunitní šíření varianty omikron hlásí i další dvě čínské provincie a s blížícími se oslavami čínského Nového roku, kdy miliony lidí cestují na dlouhé vzdálenosti za svými rodinami, se odborníci obávají dalšího rozšíření koronaviru. Vláda se však nyní soustřeďuje právě na Tchien-ťin, protože nedaleko něj začnou v únoru zimní olympijské hry.

Peking a Tchien-ťin jsou od sebe vzdáleny jen něco přes sto kilometrů a denně mezi nimi cestuje za prací kolem stovky tisíc lidí. "Velmi se obáváme, aby se virus nerozšířil mimo město, hlavně do Pekingu," uvedla Čang Jing z úřadu na kontrolu nemocí podle francouzské stanice France24.

Tchien-ťin jako příkop, kde se nákaza zastaví

"Snažíme se o zablokování všech kanálů přenosu," uvedl v pondělí hlavní politický představitel města Li Chung-čung. Dodal, že se Tchien-ťin "stane příkopem, který ochrání před nákazou hlavní město". 

Z tohoto důvodu přestaly mezi městy dočasně jezdit vlaky, nelétají ani letadla a zaměstnanci, kteří by museli dojíždět, mají pracovat z domova. Každý, kdo po loňském 23. prosinci přijel do Pekingu z Tchien-ťinu, musí jít na test.

"I když Tchien-ťin dokončí testování celého města, vědci nemusí být schopni identifikovat všechny případy," myslí si však virolog Ťin Tung-jen z Hongkongské univerzity. "Je nemožné, aby se Čína vrátila k nula případům před zimní olympiádou, protože se lokální ohniska objevují jedno po druhém," dodává pro americký server CNN

K lockdownu celého města, jak se v Číně často děje, zatím nedošlo zřejmě z ekonomických důvodů, píše CNN. Tchien-ťin je jedním z nejdůležitějších ekonomických center v zemi a leží zde i důležitý přístav.

Místní politici se také mohli chtít vyhnout problémům se zásobováním a nedostatkem lékařské péče, na které si stěžují obyvatelé 13milionového Si-anu. Ten je už více než dva týdny v neprostupné karanténě, kdy lidé nemohou ani na nákup.

Tchien-ťin byl také městem, které loni 13. prosince zaznamenalo vůbec první nakažené omikronem na území Číny. Tehdy se však podařilo nákazu u cestujících z Polska zaznamenat ihned a nakažlivější varianta koronaviru se komunitně nerozšířila.

Zatím se neví, jak se omikron do země dostal. Vzorky ale ukazují, že se nemoc pravděpodobně nepozorovaně šířila v Tchien-ťinu už týdny, píše CNN. Čínský deník Global Times, napojený na komunistickou stranu, nicméně uvádí, že zdrojem nákazy ve městě mohlo být mražené zboží dovezené z ciziny. Tuto možnost přenosu viru ale už dříve zahraniční odborníci označili za téměř nemožnou. 

Dva testy denně pro sportovce

Na případné rozšíření nákazy se intenzivně připravují i organizátoři olympijských her. Olympiáda proběhne v takzvané bublině, což znamená, že sportovci, jejich týmy, novináři a hosté nepřijdou vůbec do styku s veřejností. Všichni musí být očkovaní, pokud se chtějí vyhnout jednadvacetidenní karanténě, a před příletem do země musí doložit dva negativní PCR testy. Na místě pak budou testováni dvakrát denně. 

Sportovci dostali podle agentury AP také pokyny, jak se v Pekingu chovat. Musí například neustále nosit roušku, vyhýbat se místům s větším počtem lidí, jako jsou restaurace nebo bary, a pět dní po příletu se mají vyhnout jakémukoliv fyzickému kontaktu s někým dalším.

Na hry se kvůli přísným opatřením nedostanou zahraniční diváci a na tribunách budou smět sedět jen místní, i když i pro ně organizátoři pravděpodobně uvolní pouze omezený počet lístků. 

Video: V Pekingu budou v bublině všichni. Je to trochu na hlavu, ale jsme poučení, říká Doktor

Zdá se mi, že na hlavu je celý svět, ale pokud chceme, aby hry proběhly co nejvíce bezpečně, jsou tvrdá opatření potřeba, říká šéf české výpravy. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy