Londýn - Hořící vesnice a střelba ze samopalu do civilistů. Tak často vypadala krvavá válka v západosúdánské provincii Dárfúr.
Mnohé z těchto výjevů zaznamenaly děti.
A právě na pět set obrázků s válečnými hrůzami teď chce k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu poslat londýnská organizace Waging Peace.
Pohled uprchlíků v Čadu
Jde o kresby, které vznikly v čadských uprchlických táborech. Jejich autory jsou súdánské děti ve věku osm až deset let.
"K ničemu jsme je nevyzývali," řekla německému serveru Spiegel Online Rebecca Tinsley, šéfka neziskové organizace. "Děti mohly malovat, co chtěly."
Haagský soud doposud shromáždil stovky výpovědí uprchlíků, kteří vyprávěli o teroru, vyhánění a znásilňování. Obrazová dokumentace ale dosud chybí.
"Jsme optimisté a doufáme, že obrázky budou akceptovatelné jako důkazy. V minulosti ICC uznával také fotografie," dodala Tinsleyová.
Kresby usvědčují milice
Dětské obrázky podle ní svědčí především o zločinech džandžávídů, arabských milicí, za nimiž stojí islamistická vláda Súdánu.
Ti jsou obžalováni z cílené likvidace nearabského obyvatelstva v Dárfúru, i když to súdánská vláda vyvrací.
Konflikt v Dárfúru si za uplynulé čtyři roky vyžádal podle odhadů na 200 tisíc životů.
Katastrofální je také humanitární situace. Ze země uprchly více než dva miliony běženců, drtivá většina do sousedního Čadu.