Foto: Na obloze se objevil ojedinělý úkaz. Modrý krvavý superúplněk se teď zase dlouho neukáže

Oblohu ozářil takzvaný modrý krvavý superúplněk.
Svět mohl poslední lednový den pozorovat takzvaný lunární trifekt.
Jedná se o kombinaci superměsíce, modrého Měsíce a krvavého Měsíce.
Na západní polokouli se Měsíc takto změnil naposledy v březnu roku 1866, tedy před 152 lety.
Šance vidět takový Měsíc se teď zase jen tak nenaskytne. Podle agentury AP se bude trojnásobný jev opakovat až v roce 2037.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2018 10:53
Poprvé za 152 let se na západní polokouli Měsíc ukázal v celé své kráse, během jediné noci se hned třikrát změnil v neobvyklé úkazy. Jednak se přeměnil v superměsíc, což označuje situaci, kdy se Měsíc nachází nejblíže Zemi. Zároveň se dostal do fáze modrého Měsíce, tedy stavu, kdy dojde ke dvěma úplňkům během jednoho kalendářního měsíce. A do toho bylo možné pozorovat na obloze ještě krvavý úplněk, tedy úplné zatmění Měsíce. "Trojitý" jev byl nejlépe viditelný ze západního pobřeží USA a Kanady, z Tichomoří a Asie. Česká republika to štěstí neměla.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy