Piva na Marsu bude dost. Studenti zjistili, že chmel se dá pěstovat i v marťanské půdě

Zahraničí Zahraničí
19. 1. 2018 20:25
Tým studentů z americké univerzity přišel na to, že na rozdíl od jiných rostlin by se chmelu dařilo na Marsu dobře.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Plány na osídlení Marsu musí nutně obsahovat i plány na to, jak zajistit pro budoucí obyvatele této planety dostatek potravy.

Marťanská půda není pro pěstování našich rostlin ideální. Je velmi hutná a rychle vysychá. Kořeny rostlin mají problém v takové půdě prorazit a růst. Pravda je taková, že by se tam s obtížemi pěstovaly i brambory, které zachránily život hlavnímu hrdinovi z amerického sci-fi filmu Marťan.

Studenti z univerzity Villanova v americké Filadelfii ale přišli na to, že v případě osídlení rudé planety bude pravděpodobně jednoho nezbytného produktu dostatek. A to piva.

"Nevím, jestli je to zrovna praktická rostlina, ale daří se jí docela dobře," prohlásil o chmelu profesor astronomie a astrofyziky Edward F. Guinan.

Jeho studenti pracovali poslední semestr na projektu, jehož cílem bylo zjistit, jakým rostlinám by se dařilo v půdě na Marsu, pokud by se rudou planetu rozhodli lidé kolonizovat. Jejich výsledky prezentoval profesor Guinan minulý týden na setkání Americké astronomické společnosti ve Washingtonu.

V rámci projektu přišli na to, že kromě chmelu by se na Marsu dařilo třeba i malým salátům.

Studenti neměli k dispozici skutečné vzorky půdy z Marsu, ale díky poznatkům a analýze vzorků z vesmírných plavidel, která na planetu vyslala NASA, přišli na uspokojivou náhražku na Zemi. Byl jí drcený čedič z Mohavské pouště rozprostírající se v Kalifornii.

Aby se studenti co nejvíce přiblížili podmínkám na Marsu, zasadili rostliny do malých skleníků, které snižovaly sluneční záření tak, aby odpovídalo intenzitě na povrchu rudé planety. Ta se nachází dál od Slunce než Země.

Budweiser z vesmíru

Jak připomíná americký list New York Times, studenti profesora Guinana nebyli prvními, kdo zkoumal možnosti zemědělského využití marťanské půdy. Vědci už před pár lety zjistili, že pokud se půda na Marsu pohnojí organickým hnojivem, vypěstované rostliny budou mít stejnou nutriční hodnotu jako na Zemi.

Loni dokonce zjistili, že v marťanské hlíně se daří i žížalám. Ty se v laboratorních podmínkách simulujících marťanskou půdu dokonce množily.

Ani myšlenka piva z chmele vypěstovaného ve vesmíru není úplně jedinečná. První společností, která chce zkusit pěstovat chmel mimo planetu Zemi, je americký Budweiser.

Ten na konci loňského roku vyslal na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) kromě zásob i semena chmele. Firma chce zjistit, jestli v takovém prostředí přežijí a po návratu na Zem vyklíčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy