Obezita policie v JAR ohrožuje bezpečnost šampionátu

Roman Gazdík
11. 3. 2010 9:01
Podle studie trpí v Port Elizabeth nadváhou 54 policistů
Bheki Cele a fotbalový míč
Bheki Cele a fotbalový míč | Foto: Reuters

Port Elizabeth - Na ulici v jihoafrickém Port Elizabeth vás snadno okradou, naštěstí se ale poblíž nachází policista a ten se za zlodějem rozběhne. Protože je však ochránce zákona břichatý a špatně běhá, mizí lupič v davu na konci ulice i s vaší peněženkou.

K podobným scénám může docházet, pokud se vydáte na fotbalové mistrovství světa do Port Elizabeth nebo dalších měst Jihoafrické republiky. Policisté v Port Elizabeth totiž obecně trpí nadváhou.

Varuje před tím studie, kterou si nechaly v tomto roce v jednom z největších měst země vypracovat místní úřady.

„Jsme velice znepokojeni tím, že naši policisté jsou tak objemní," citoval britský deník Daily Telegraph radní města Elizabeth Trentovou. „Studie provedené mezi našimi metropolitními policisty zjistila, že více než polovina (54 procent) jich je obézních."

„To znamená, že řada z nich může mít problémy s pronásledováním podezřelého nebo s rychlou reakcí během krizové situace," říká Trentová. „S tím, jak se blíží mistrovství světa, potřebujeme, aby byla naše policie v nejlepším stavu, ale fakt, že je jich tolik tlustých, vyvolává otázky po jejich schopnosti akce."

Nepřišli jste si odpočinout

Trentová tvrdí, že řešení je jednoduché - policisté by měli méně jíst a více cvičit.

Podle národního policejního komisaře (obdoba policejního prezidenta) Bhekiho Celeho je reforma policie nutná.

Jihoafrický prezident Jacob Zuma už se těší.
Jihoafrický prezident Jacob Zuma už se těší. | Foto: Reuters

„Nechceme vytvářet organizaci, která je od počátku unavená, takže jestli si myslíte, že si sem přijdete odpočinout, tak tady žádný odpočinek není. My tady pracujeme," varoval případné rekruty v interview pro list Cape Argus.

Rekord drží Mexiko

Jihoafrická republika patří mezi země s vůbec nejvyšší zločinností. Během své kandidatury musela svět přesvědčovat, že dokáže v průběhu šampionátu zajistit fanouškům bezpečí.

Minulý týden prezident FIFA Sepp Blatter prohlásil, že je s jihoafrickými bezpečnostními plány ochrany účastníků i diváků šampionátu spokojen.

Ještě více nelichotivý obraz vytváří v tomto ohledu mexická policie, u které trpí nadváhou nejméně 70 procent strážníků. V neděli Mexiko oznámilo, že přísun kalorií policistům sníží o 500 denně na 2 495. Součástí nového policejního menu bude také porce zeleniny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy