Obětí po požáru trajektu bude víc, chaos trvá

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2014 19:57
Nadále panuje zmatek v počtu osob na lodi, italské námořnictvo oznámilo, že 80 zachráněných vůbec nebylo na seznamu pasažérů.
Požár trajektu.
Požár trajektu. | Foto: Reuters

Atény/Řím - Jedenáct mrtvých po nedělním požáru italského trajektu zřejmě nebude konečnou bilancí námořního neštěstí.

Nadále totiž panuje chaos v počtu lidí na lodi, který umocnila ještě přítomnost ilegálních přistěhovalců.

Podle oficiálních údajů bylo na palubě 478 osob včetně 56 členů posádky. Italské námořnictvo podle agentury AP nyní oznámilo, že 80 zachráněných vůbec nebylo na seznamu pasažérů.

Navíc při pokusu táhnout loď k pobřeží Albánie přišli v úterý o život dva albánští námořníci, oznámila tamní pobřežní stráž.

K nehodě došlo, když se přetrhlo jedno z lan, které vyhořelý trajekt táhlo.

Jeden z námořníků zahynul hned na místě, druhý pak, když se ho snažili ošetřit zdravotníci, napsala agentura Reuters. V oblasti panují velmi nepříznivé povětrnostní podmínky.

Osud čtyř desítek lidí je nejasný

Itálie, která záchranné operace koordinovala, tvrdí, že evakuováno bylo 427 lidí. Po odečtení obětí, jichž je po úterním nálezu dalšího mrtvého už 11, zbývají čtyři desítky lidí, jejichž osud je nejasný.

Úřady naznačují, že oficiálně oznámený seznam pasažérů nakonec nemusí udávat skutečný počet cestujících, protože to může být jen výčet rezervací. To by znamenalo, že ne každý na zmíněném seznamu proto na palubu skutečně nastoupil.

"Nemůžeme říci, kolik lidí je pohřešováno," prohlásil italský ministr dopravy Maurizio Lupi na tiskové konferenci.

Následné prohlášení admirála italského námořnictva Giovanniho Pettorina, že zachráněno bylo osm desítek lidí, kteří na seznamu vůbec nebyli, vyvolalo další pochybnosti.

"Převážil zákon džungle"

Rovněž Řekové informují o neznámých zachráněných. Řecké ministerstvo pro námořní plavbu ohlásilo, že vojenské helikoptéry zapojené do evakuace přepravily z paluby trajektu do italského Bari přibližně 20 osob, které nebyly uvedeny na seznamu.

Prokurátor z italského města Bari Giuseppe Volpe potvrdil, že trajekt převážel migranty, z nichž byli identifikováni už dva Afghánci a Syřan. Ten už stihl požádat o politický azyl.

Chaos podle výpovědí přeživších panoval i na hořícím trajektu. Posádka prý cestující o požáru zprvu vůbec neinformovala, spuštěn nebyl ani žádný poplach. Zmatek provázel i následnou evakuaci.

"Převážil zákon džungle," řekla jedna z řeckých cestujících, podle které neexistovalo žádné pořadí na nástup do člunů či na vyzdvižení helikoptérou. Nikdo prý nebral ani ohled na děti.

 

Právě se děje

Další zprávy