Obama znovu porazil Clintonovou. Tentokrát o sedm hlasů

pav
4. 5. 2008 8:40
Tichomořský ostrov zažil rekordní zájem o hlasování
Barack Obama s manželkou
Barack Obama s manželkou | Foto: Reuters

Hagatna - Obyvatelé tichomořského ostrůvku Guam sice nemají právo volit amerického prezidenta, zato ale mohou ovlivnit souboj o nominaci Demokratické strany do podzimních voleb, z nichž nový šéf Bílého domu vzejde.

A také této možnosti využívají. Letos projevili o hlasování nebývalý zájem, což způsobilo průtahy ve sčítání hlasů.

Illinoiský senátor Barack Obama nakonec těsně primárky vyhrál před svou hlavní soupeřkou, senátorkou za stát New York a bývalou první dámou Hillary Clintonovou. Rozdíl mezi nimi činil pouhých sedm hlasů.

Vzhledem k takřka identickému počtu hlasů si oba kandidáti rozdělí po dvou delegátech.

"Účast byla ve srovnání s dřívějšími volbami obrovská," řekl agentuře Reuters člen místního nominačního výboru Demokratické strany Herbie Perez. Zatímco v roce 2004 využilo možnost ovlivnit proces výběru prezidentského kandidáta jen 1500 lidí, v sobotu to bylo hned 5000.

Ostrov, jehož rozloha 541 kilometrů čtverečních, je ještě pětkrát menší než rozloha nejmenšího ze států unie - Rhode Islandu - vysílá na srpnový nominační sjezd Demokratické strany všehovšudy osm delegátů, z nichž každý má jen poloviční hlas.

Ani jeden z kandidátů se také neobtěžoval na Guam, vzdálený zruba 20 hodin letu od Washingtonu, osobně přijet. Oba však v rozhovorech pro zdejší rozhlasové stanice zdůrazňovali, jak moc jim na ostrově, který je od roku 1896 teritoriem Spojených států, záleží.

Příští demokratické primárky se konají v úterý v Severní Karolíně a Indianě, kde je v osudí dohromady 187 delegátů.

Ani jeden z kandidátů už s největší pravděpodobností nemůže získat potřebných 2025 delegátů, kteří by znamenali jistotu nominace, a tak o tom, kdo získá kandidaturu rozhodnou tzv. superdelegáti, tedy důležití členové a činovníci Demokratické strany. Těch je celkem 796. Guam jich na srpnový nominační sjezd vyšle pět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy