reklama
 
 

Obama vyměnil personálního šéfa Bílého domu

9. 1. 2012 22:29
Na místo Daleyho nastupuje šéf rozpočtového oddělení Lew

Washington - William Daley odstupuje z funkce šéfa kanceláře amerického prezidenta Baracka Obamy a na jeho místo nastoupí dosavadní šéf rozpočtového oddělení Bílého domu Jack Lew.

Oznámil to dnes prezident Obama, podle něhož mu Daley oznámil úmysl rezignovat minulý týden. Na úvod roku, kdy čeká Obamu tvrdý boj o znovuzvolení, se Lew stává již třetím šéfem prezidentovy kanceláře během tří let.

"Bill mi řekl, že chce trávit více času se svou rodinou," prohlásil Obama, pro něhož je Daleyho rezignace nepříjemnou ranou. Důvody odchodu nebyly udány, z dobře informovaných kruhů ale přišly zprávy, že si Daley nepříliš dobře rozuměl s nejužším kruhem prezidentových poradců.

Jeho úkoly začal v poslední době čím dál častěji přejímat Obamův důvěrník Pete Rouse

Třiašedesátiletý Daley byl v jedné z nejdůležitějších funkcí americké politiky jen rok. Za někdejšího prezidenta Billa Clintona byl ministrem obchodu a v roce 2000 vedl neúspěšnou prezidentskou kampaň Alberta Gorea. Před loňským příchodem do Bílého domu pracoval pro banku JP Morgan Chase.

Podle amerických médií měl Daley zlepšit vztahy Bílého domu s byznysmeny a Kongresem, ale ani jedno se mu příliš nedařilo. Již v listopadu předal velkou část každodenního řízení Bílého domu dalšímu Obamovu poradci Peteu Rouseovi, ale přesto se očekávalo, že z funkce odejde až po listopadových prezidentských volbách.

Šestapadesátiletý Lew byl šéfem rozpočtového oddělení Bílého domu již za Billa Clintona a v létě se jím stal znovu za Obamy. Před tím byl náměstkem ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Loni hrál klíčovou úlohu při jednání s republikány v Kongresu o zvýšení stropu státního dluhu. Fakticky Lew vystřídá Daleyho koncem ledna.

Daley je členem známé chicagské politické dynastie. Jeho předchůdce v čele kanceláře Bílého domu Rahm Emanuel byl loni zvolen chicagským starostou a vystřídal v této funkci Daleyho bratra Richarda.

autor: ČTK | 9. 1. 2012 22:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama