Obama vyměnil personálního šéfa Bílého domu

ČTK ČTK
9. 1. 2012 22:29
Na místo Daleyho nastupuje šéf rozpočtového oddělení Lew
Foto: Reuters

Washington - William Daley odstupuje z funkce šéfa kanceláře amerického prezidenta Baracka Obamy a na jeho místo nastoupí dosavadní šéf rozpočtového oddělení Bílého domu Jack Lew.

Oznámil to dnes prezident Obama, podle něhož mu Daley oznámil úmysl rezignovat minulý týden. Na úvod roku, kdy čeká Obamu tvrdý boj o znovuzvolení, se Lew stává již třetím šéfem prezidentovy kanceláře během tří let.

"Bill mi řekl, že chce trávit více času se svou rodinou," prohlásil Obama, pro něhož je Daleyho rezignace nepříjemnou ranou. Důvody odchodu nebyly udány, z dobře informovaných kruhů ale přišly zprávy, že si Daley nepříliš dobře rozuměl s nejužším kruhem prezidentových poradců.

Jeho úkoly začal v poslední době čím dál častěji přejímat Obamův důvěrník Pete Rouse

Třiašedesátiletý Daley byl v jedné z nejdůležitějších funkcí americké politiky jen rok. Za někdejšího prezidenta Billa Clintona byl ministrem obchodu a v roce 2000 vedl neúspěšnou prezidentskou kampaň Alberta Gorea. Před loňským příchodem do Bílého domu pracoval pro banku JP Morgan Chase.

Podle amerických médií měl Daley zlepšit vztahy Bílého domu s byznysmeny a Kongresem, ale ani jedno se mu příliš nedařilo. Již v listopadu předal velkou část každodenního řízení Bílého domu dalšímu Obamovu poradci Peteu Rouseovi, ale přesto se očekávalo, že z funkce odejde až po listopadových prezidentských volbách.

Šestapadesátiletý Lew byl šéfem rozpočtového oddělení Bílého domu již za Billa Clintona a v létě se jím stal znovu za Obamy. Před tím byl náměstkem ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Loni hrál klíčovou úlohu při jednání s republikány v Kongresu o zvýšení stropu státního dluhu. Fakticky Lew vystřídá Daleyho koncem ledna.

Daley je členem známé chicagské politické dynastie. Jeho předchůdce v čele kanceláře Bílého domu Rahm Emanuel byl loni zvolen chicagským starostou a vystřídal v této funkci Daleyho bratra Richarda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy