Obama vyměnil personálního šéfa Bílého domu

ČTK ČTK
9. 1. 2012 22:29
Na místo Daleyho nastupuje šéf rozpočtového oddělení Lew
Foto: Reuters

Washington - William Daley odstupuje z funkce šéfa kanceláře amerického prezidenta Baracka Obamy a na jeho místo nastoupí dosavadní šéf rozpočtového oddělení Bílého domu Jack Lew.

Oznámil to dnes prezident Obama, podle něhož mu Daley oznámil úmysl rezignovat minulý týden. Na úvod roku, kdy čeká Obamu tvrdý boj o znovuzvolení, se Lew stává již třetím šéfem prezidentovy kanceláře během tří let.

"Bill mi řekl, že chce trávit více času se svou rodinou," prohlásil Obama, pro něhož je Daleyho rezignace nepříjemnou ranou. Důvody odchodu nebyly udány, z dobře informovaných kruhů ale přišly zprávy, že si Daley nepříliš dobře rozuměl s nejužším kruhem prezidentových poradců.

Jeho úkoly začal v poslední době čím dál častěji přejímat Obamův důvěrník Pete Rouse

Třiašedesátiletý Daley byl v jedné z nejdůležitějších funkcí americké politiky jen rok. Za někdejšího prezidenta Billa Clintona byl ministrem obchodu a v roce 2000 vedl neúspěšnou prezidentskou kampaň Alberta Gorea. Před loňským příchodem do Bílého domu pracoval pro banku JP Morgan Chase.

Podle amerických médií měl Daley zlepšit vztahy Bílého domu s byznysmeny a Kongresem, ale ani jedno se mu příliš nedařilo. Již v listopadu předal velkou část každodenního řízení Bílého domu dalšímu Obamovu poradci Peteu Rouseovi, ale přesto se očekávalo, že z funkce odejde až po listopadových prezidentských volbách.

Šestapadesátiletý Lew byl šéfem rozpočtového oddělení Bílého domu již za Billa Clintona a v létě se jím stal znovu za Obamy. Před tím byl náměstkem ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Loni hrál klíčovou úlohu při jednání s republikány v Kongresu o zvýšení stropu státního dluhu. Fakticky Lew vystřídá Daleyho koncem ledna.

Daley je členem známé chicagské politické dynastie. Jeho předchůdce v čele kanceláře Bílého domu Rahm Emanuel byl loni zvolen chicagským starostou a vystřídal v této funkci Daleyho bratra Richarda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy