Washington/Caracas/Praha - „Byly zde některé znepokojující zprávy o zastrašování opozice, ale obecně šlo o proces, který se naprosto slučoval s demokratickými praktikami."
Těmito slovy komentoval mluvčí ministerstva zahraničí USA Gordon Duguid venezuelské referendum, které minulý týden schválilo změnu ústavy a umožnilo prezidentu Hugo Chávezovi a dalším politikům, aby byli voleni na neomezený počet funkčních období. Chávez se již vyhlásil kandidátem pro příští volby hlavy státu v roce 2012.
„Je to věc venezuelských občanů," odpověděl Duguid na otázku, co si myslí o výsledku referenda. „Jak už jsem řekl, proces se uskutečnil demokratickým způsobem, a proto jsme se vždy snažili o pozitivní vztah s Venezuelou."
Demokratická Venezuela
Kdo sledoval dekádu napjatých vztahů mezi Washingtonem a Caracasem, musel se při těchto slovech pravděpodobně štípnout, aby se přesvědčil, že nesní.
Jistě, administrativa prezidenta George Bushe se v posledních letech - důležitý byl zejména příchod nového asistenta ministryně zahraničí pro latinskoamerické otázky Thomase Shannona v roce 2005 - snažila ostrou rétoriku vůči venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi utlumit, protože tím naopak zvyšovala v regionu jeho popularitu. Aby však chválila venezuelskou demokracii, na to jsme opravdu nebyli zvyklí.
Raději tedy o Chávezovi nemluvila vůbec.
Sám venezuelský prezident, který George Bushe nazval „hlupákem" či „ďáblem", vyslal v předvečer referenda směrem do Bílého domu rovněž smířlivé poselství.
„Jakýkoliv den je vhodný k rozhovoru s prezidentem Obamou," řekl v sobotu zahraničním reportérům.
Détente ve vzduchu
Podle amerického novináře a analytika washingtonské politiky Jima Loba tak ve vzduchu visí „détente", tedy uvolnění vztahů mezi oběma regionálními rivaly.
„Reakce Washingtonu značí jasnou změnu tónu oproti důsledně nepřátelské rétorice administrativy prezidenta Bushe, která v roce 2002 přivítala puč proti Chávezovi ," napsal Lobe ve své analýze pro agenturu IPS.
Obama během kampaně sliboval, že je ochoten se s venezuelským prezidentem, kterého jeho republikánský konkurent z voleb John McCain označil za diktátora, sejít. K tomu je však zřejmě stále daleko. Podle expertů by tím totiž příliš legitimizoval Chávezovu pozici.
Je zde však mnoho jiných kroků, které lze udělat, aniž by si americký prezident příliš zadal. Jedním z nich je obnovit diplomatické styky na nejvyšší úrovni. Obě velvyslanectví od loňského podzimu vedou pouze chargé d´affaires.
Dalším může být restaurování spolupráce v boji proti pašování drog, která byla ukončena po nezdařeném puči v roce 2002.
Obama imperialistou?
„Chávez řekl, že potřebuje (čas) do roku 2012, aby zatočil se zločinností ve Venezuele a hodně zločinu je spojeno s drogami, takže obnovit spolupráci v otázce drog by mohlo pomoci znovu vybudovat nějakou důvěru," řekl IPS Michael Shifter z washingtonského think-tanku Inter-American Dialogue.
„První věcí ale bude navrácení velvyslanců," domnívá se Shifter.
Kromě snahy o snížení největší zločinnosti v Jižní Americe může mít Hugo Chávez zájem na zlepšení vztahů i kvůli rekordně nízkým cenám ropy, na jejímž vývozu je venezuelská ekonomika založená. Také bude pro něj těžké portrétovat oblíbeného Obamu jako imperialistu, což byla v případě Bushe jeho oblíbená nacionalistická taktika.
Poklony Obamovi složil konec konců i blízký regionální Chávezův spojenec Fidel Castro.