Chávez vyhrál referendum. Může vládnout desítky let

Roman Gazdík
16. 2. 2009 6:32
Venezuelci odhlasovali změnu ústavy, která omezovala počet funkčních období
Potěší Huga Cháveze v neděli Venezuelci?
Potěší Huga Cháveze v neděli Venezuelci? | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelci po třech měsících opět zamířili k volebním urnám. Tentokrát však nerozhodovali o politickém zastoupení v regionech jako minule, ale o tom, zda se budou (a my s nimi) v nejvyšší politice potkávat s prezidentem Hugem Chávezem i poté, co mu v roce 2013 skončí jeho mandát.

Jde tak trochu o deja-vu, protože o zrušení článku ústavy omezujícího vládu prezidentů na dvě funkční období hlasovali už před rokem. Tenkrát však šlo pouze o jeden z bodů rozsáhlých ústavních změn, které voliči nakonec odmítli.

Tentokrát rozhodli, že ústavní činitelé, včetně Cháveze, mohou být voleni donekonečna. Pro zrušení ústavního článku, který omezoval prezidentskou kandidaturu jen na dvě volební období hlasovali 54 procent voličů.

"Ať žije revoluce!" zvolal prezident poté, co byl oznámen výsledek referenda.

Předvolební plakát v Caracasu
Předvolební plakát v Caracasu | Foto: Reuters

Doživotní definitiva, nebo boj o nástupnictví?

Bez přehánění jde o klíčový moment pro budoucnost nejen regionální, ale celosvětové politiky. Prezident bude moci zůstat u moci tak dlouho, jak dlouho bude vítězit ve volbách.

To může znamenat desítky let. Až na zmíněné referendum vyhrál Chávez od svého nástupu v roce 1999 všechny volby a lidová hlasování.

Kdyby naopak v neděli prohraje, zřejmě se v jeho Spojené socialistické straně Venezuely (PSUV) rozhoří boj o nástupnictví. Nikdo však zřejmě nebude tak populární jako Chávez a zdecimovaná opozice by konečně mohla v dalších prezidentských volbách uspět.

Válčete, ale mírumilovně

Bývalý parašutista Chávez
Bývalý parašutista Chávez | Foto: Reuters

„Představte si, že je toto válka... politická válka, takže já, tento voják, váš vrchní velitel, vám v tomto okamžiku přikazuji, abyste začali s útokem a zabrali vaše pozice ve volebních místnostech," vyzval Chávez dle listu El Tiempo své příznivce a vzpomněl tak na svou vojenskou minulost.

Zároveň však také vyzval k „mírumilovné kampani" a vybídl k zatčení radikálních levicových aktivistů, kteří zaútočili na opoziční televizní stanici.

Míchání regionálními kartami

Prezident v současnosti politický kapitál velmi potřebuje. Opozici se zaprvé podařilo částečně uspět v regionálních listopadových volbách, mnohem nebezpečnější je však pro něj dramatický propad cen ropy, který ohrožuje jeho štědré sociální programy doma i v okolních státech.

Chávez, argentinská prezidentka Kirchnerová a brazilský Lula da Silva
Chávez, argentinská prezidentka Kirchnerová a brazilský Lula da Silva | Foto: Reuters

I rozpočty dalších silně levicových regionálních vlád jako Bolívie a Ekvádoru jsou závislé na vývozu ropy a dalších nerostných surovin, které díky snižující se poptávce uprostřed ekonomické krize prudce zlevňují.

Chávezova porážka mohla zasadit radikálně levicovému jihoamerickému hnutí další ránu. Ohnivé protiamerické rétorice nepřeje ani oblíbenost nového prezidenta USA Baracka Obamy.

 

 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 1 hodinou

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy