Obama také plánuje štít proti raketám. Lepší než Bushův

Pentagon chce vybudovat protiraketovou obranu postupně do roku 2018
Taepodong-2
Taepodong-2 | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy se nevzdají plánu na vybudování protiraketové obrany v Evropě. Dokončen má být postupně ve třech fázích do roku 2018.

Šéf odboru pro otázky raketové a jaderné obrany Pentagonu Bradley Roberts to prohlásil ve svém vystoupení před členy Výboru pro obranu americké Sněmovny reprezentantů.

Zdůvodnil také znovu, proč prezident Barack Obama loni zrušil projekt raketové základny v Polsku a radaru v České republice, který prosazoval jeho předchůdce George Bush.

Projekt Bushovy administrativy podle něj chránil před raketovým útokem jen 75 procent území členských zemí NATO v Evropě. Obamův projekt pokryje 100 procent tohoto území a podle nových propočtů Pentagonu prý vyjde i levněji.

Někteří politici ve střední a východní Evropě Obamu obviňují, že zrušení projektu bylo ústupkem Rusku. To Bílý dům popírá.

"Někteří zranitelní členové NATO měli obavy. Chceme je zohlednit a přizpůsobit naše možnosti rostoucím hrozbám," uvedl Roberts v jedné z odpovědí na dotazy, které mu kladli hlavně zákonodárci z řad opozičních republikánů.

V těchto místech měl stát v Brdech americký radar. Barack Obama ale rozhodl jinak.
V těchto místech měl stát v Brdech americký radar. Barack Obama ale rozhodl jinak. | Foto: Ludvík Hradilek

Nový systém počítá v první fázi s umístěním radarové stanice v jižní Evropě do konce příštího roku a s rozmístěním lodí s protiraketovými systémy u evropských břehů.

Další fáze spočívá ve výstavbě protiraketové základny v Evropě do roku 2015. Pak Američané rozmístí na moři i na pevnině střely Standard Missile-3, schopné likvidovat nepřátelské rakety.

Washington hovoří o hrozbě raket dlouhého doletu především v souvislosti s Íránem. Poté, co Polsko a Česká republika vypadly ze hry, Američané vyjednávají o umístění části protiraketové obrany s Rumunskem a Bulharskem.

Rusko je ale nadále ostře proti a vymínilo si, že pokud USA protiraketový štít ve východní Evropě přece jen postaví, má právo odstoupit od smlouvy o snížení strategických útočných zbraní, kterou podepsali 8. dubna v Praze Barack Obama a Dmitrij Medveděv.

Co se týká Íránu, dva američtí armádní specialisté minulý týden při slyšení v Kongresu prohlásili, že použitelnou jadernou hlavici mohou mít íránské ozbrojené síly nejdříve za tři až pět let.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy