Obama také plánuje štít proti raketám. Lepší než Bushův

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
19. 4. 2010 7:00
Pentagon chce vybudovat protiraketovou obranu postupně do roku 2018
Taepodong-2
Taepodong-2 | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy se nevzdají plánu na vybudování protiraketové obrany v Evropě. Dokončen má být postupně ve třech fázích do roku 2018.

Šéf odboru pro otázky raketové a jaderné obrany Pentagonu Bradley Roberts to prohlásil ve svém vystoupení před členy Výboru pro obranu americké Sněmovny reprezentantů.

Zdůvodnil také znovu, proč prezident Barack Obama loni zrušil projekt raketové základny v Polsku a radaru v České republice, který prosazoval jeho předchůdce George Bush.

Projekt Bushovy administrativy podle něj chránil před raketovým útokem jen 75 procent území členských zemí NATO v Evropě. Obamův projekt pokryje 100 procent tohoto území a podle nových propočtů Pentagonu prý vyjde i levněji.

Někteří politici ve střední a východní Evropě Obamu obviňují, že zrušení projektu bylo ústupkem Rusku. To Bílý dům popírá.

"Někteří zranitelní členové NATO měli obavy. Chceme je zohlednit a přizpůsobit naše možnosti rostoucím hrozbám," uvedl Roberts v jedné z odpovědí na dotazy, které mu kladli hlavně zákonodárci z řad opozičních republikánů.

V těchto místech měl stát v Brdech americký radar. Barack Obama ale rozhodl jinak.
V těchto místech měl stát v Brdech americký radar. Barack Obama ale rozhodl jinak. | Foto: Ludvík Hradilek

Nový systém počítá v první fázi s umístěním radarové stanice v jižní Evropě do konce příštího roku a s rozmístěním lodí s protiraketovými systémy u evropských břehů.

Další fáze spočívá ve výstavbě protiraketové základny v Evropě do roku 2015. Pak Američané rozmístí na moři i na pevnině střely Standard Missile-3, schopné likvidovat nepřátelské rakety.

Washington hovoří o hrozbě raket dlouhého doletu především v souvislosti s Íránem. Poté, co Polsko a Česká republika vypadly ze hry, Američané vyjednávají o umístění části protiraketové obrany s Rumunskem a Bulharskem.

Rusko je ale nadále ostře proti a vymínilo si, že pokud USA protiraketový štít ve východní Evropě přece jen postaví, má právo odstoupit od smlouvy o snížení strategických útočných zbraní, kterou podepsali 8. dubna v Praze Barack Obama a Dmitrij Medveděv.

Co se týká Íránu, dva američtí armádní specialisté minulý týden při slyšení v Kongresu prohlásili, že použitelnou jadernou hlavici mohou mít íránské ozbrojené síly nejdříve za tři až pět let.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy