Obama také plánuje štít proti raketám. Lepší než Bushův

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
19. 4. 2010 7:00
Pentagon chce vybudovat protiraketovou obranu postupně do roku 2018
Taepodong-2
Taepodong-2 | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy se nevzdají plánu na vybudování protiraketové obrany v Evropě. Dokončen má být postupně ve třech fázích do roku 2018.

Šéf odboru pro otázky raketové a jaderné obrany Pentagonu Bradley Roberts to prohlásil ve svém vystoupení před členy Výboru pro obranu americké Sněmovny reprezentantů.

Zdůvodnil také znovu, proč prezident Barack Obama loni zrušil projekt raketové základny v Polsku a radaru v České republice, který prosazoval jeho předchůdce George Bush.

Projekt Bushovy administrativy podle něj chránil před raketovým útokem jen 75 procent území členských zemí NATO v Evropě. Obamův projekt pokryje 100 procent tohoto území a podle nových propočtů Pentagonu prý vyjde i levněji.

Někteří politici ve střední a východní Evropě Obamu obviňují, že zrušení projektu bylo ústupkem Rusku. To Bílý dům popírá.

"Někteří zranitelní členové NATO měli obavy. Chceme je zohlednit a přizpůsobit naše možnosti rostoucím hrozbám," uvedl Roberts v jedné z odpovědí na dotazy, které mu kladli hlavně zákonodárci z řad opozičních republikánů.

V těchto místech měl stát v Brdech americký radar. Barack Obama ale rozhodl jinak.
V těchto místech měl stát v Brdech americký radar. Barack Obama ale rozhodl jinak. | Foto: Ludvík Hradilek

Nový systém počítá v první fázi s umístěním radarové stanice v jižní Evropě do konce příštího roku a s rozmístěním lodí s protiraketovými systémy u evropských břehů.

Další fáze spočívá ve výstavbě protiraketové základny v Evropě do roku 2015. Pak Američané rozmístí na moři i na pevnině střely Standard Missile-3, schopné likvidovat nepřátelské rakety.

Washington hovoří o hrozbě raket dlouhého doletu především v souvislosti s Íránem. Poté, co Polsko a Česká republika vypadly ze hry, Američané vyjednávají o umístění části protiraketové obrany s Rumunskem a Bulharskem.

Rusko je ale nadále ostře proti a vymínilo si, že pokud USA protiraketový štít ve východní Evropě přece jen postaví, má právo odstoupit od smlouvy o snížení strategických útočných zbraní, kterou podepsali 8. dubna v Praze Barack Obama a Dmitrij Medveděv.

Co se týká Íránu, dva američtí armádní specialisté minulý týden při slyšení v Kongresu prohlásili, že použitelnou jadernou hlavici mohou mít íránské ozbrojené síly nejdříve za tři až pět let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy