USA: V Česku může být velitelství protiraketové obrany

Zahraničí Zahraničí
8. 10. 2009 20:31
Do Prahy se chystá americký viceprezident Joe Biden

Praha/Washington - Spojené státy jednají s Prahou o možné výstavbě centra nového protiraketového systému na území České republiky.

Informaci, kterou zveřejnil deník The Washington Post, potvrdila náměstkyně ministryně zahraničí USA pro otázky kontroly zbraní a mezinárodní bezpečnosti Ellen Tauscherová.

Podle Tauscherové Američané diskutují také s Polskem, že by na jeho území umístily některé z interceptorů.

"Pamatujte, že se jedná o štít zahrnující NATO, a nikoli bilaterální štít protiraketové obrany," prohlásila Tauscherová s tím, že má nynější verze systému v Evropě větší podporu než ta předchozí.

Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka však prý v současné době žádné informace o těchto jednáních nemá. "Viděl jsem to jen v médiích. Když to řekla náměstkyně ministryně zahraničí USA, tak to tak asi bude, já však tuto informaci nemám, a tak ji nemohou ani potvrdit ani vyvrátit," řekl Aktuálně.cz.

Podle něj nemůže ministerstvo zahraničí ani sdělit, zda by s tímto plánem mohla souviset nadcházející návštěva amerického viceprezidenta Joea Bidena, který míří ve dnech 20 až 24. října do Česka, Polska a Rumunska.

Ministr obranyMartin Barták večer deníku Aktuálně.cz napsal, že o žádném velitelství ani jiných částech protiraketové obrany s Američany nejednali. Podle něj to není na pořadu dne, když dosud není známá architektura nového systému. "Navíc je to otázka za dva až tři roky. Chceme jen být u toho a mít lepší výchozí pozici," reagoval v SMS.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs však v úterý připustil, že se Bidenova návštěva radaru týkat bude.

"Nemám pochyby o tom, že se při jednáních tato záležitost objeví, a domnívám se, že viceprezident bude stejně jako naši spojenci s naším rozhodnutím spokojen," řekl Gibbs při brífinku novinářů.

V USA nyní probíhá debata, jakým způsobem bude nyní Obamova administrativa chránit Polsko a Česko, které do vybudování protiraketové obrany investovaly značný politický kapitál. Baracka Obamu kvůli rozhodnutí zrušit plány George W. Bushe kritizují nejen republikáni, ale i někteří demokraté.

Bílý dům však tvrdí, že nový systém bude účinnější, levnější a bude také fungovat dříve. Má také lépe chránit Evropu než předchozí systém propagovaný Bushem.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Lubomíra Zaorálka: Welcome Mr. Biden!
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy