USA: V Česku může být velitelství protiraketové obrany

Zahraničí Zahraničí
8. 10. 2009 20:31
Do Prahy se chystá americký viceprezident Joe Biden

Praha/Washington - Spojené státy jednají s Prahou o možné výstavbě centra nového protiraketového systému na území České republiky.

Informaci, kterou zveřejnil deník The Washington Post, potvrdila náměstkyně ministryně zahraničí USA pro otázky kontroly zbraní a mezinárodní bezpečnosti Ellen Tauscherová.

Podle Tauscherové Američané diskutují také s Polskem, že by na jeho území umístily některé z interceptorů.

"Pamatujte, že se jedná o štít zahrnující NATO, a nikoli bilaterální štít protiraketové obrany," prohlásila Tauscherová s tím, že má nynější verze systému v Evropě větší podporu než ta předchozí.

Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka však prý v současné době žádné informace o těchto jednáních nemá. "Viděl jsem to jen v médiích. Když to řekla náměstkyně ministryně zahraničí USA, tak to tak asi bude, já však tuto informaci nemám, a tak ji nemohou ani potvrdit ani vyvrátit," řekl Aktuálně.cz.

Podle něj nemůže ministerstvo zahraničí ani sdělit, zda by s tímto plánem mohla souviset nadcházející návštěva amerického viceprezidenta Joea Bidena, který míří ve dnech 20 až 24. října do Česka, Polska a Rumunska.

Ministr obranyMartin Barták večer deníku Aktuálně.cz napsal, že o žádném velitelství ani jiných částech protiraketové obrany s Američany nejednali. Podle něj to není na pořadu dne, když dosud není známá architektura nového systému. "Navíc je to otázka za dva až tři roky. Chceme jen být u toho a mít lepší výchozí pozici," reagoval v SMS.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs však v úterý připustil, že se Bidenova návštěva radaru týkat bude.

"Nemám pochyby o tom, že se při jednáních tato záležitost objeví, a domnívám se, že viceprezident bude stejně jako naši spojenci s naším rozhodnutím spokojen," řekl Gibbs při brífinku novinářů.

V USA nyní probíhá debata, jakým způsobem bude nyní Obamova administrativa chránit Polsko a Česko, které do vybudování protiraketové obrany investovaly značný politický kapitál. Baracka Obamu kvůli rozhodnutí zrušit plány George W. Bushe kritizují nejen republikáni, ale i někteří demokraté.

Bílý dům však tvrdí, že nový systém bude účinnější, levnější a bude také fungovat dříve. Má také lépe chránit Evropu než předchozí systém propagovaný Bushem.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Lubomíra Zaorálka: Welcome Mr. Biden!
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy