USA: V Česku může být velitelství protiraketové obrany

Zahraničí Zahraničí
8. 10. 2009 20:31
Do Prahy se chystá americký viceprezident Joe Biden

Praha/Washington - Spojené státy jednají s Prahou o možné výstavbě centra nového protiraketového systému na území České republiky.

Informaci, kterou zveřejnil deník The Washington Post, potvrdila náměstkyně ministryně zahraničí USA pro otázky kontroly zbraní a mezinárodní bezpečnosti Ellen Tauscherová.

Podle Tauscherové Američané diskutují také s Polskem, že by na jeho území umístily některé z interceptorů.

"Pamatujte, že se jedná o štít zahrnující NATO, a nikoli bilaterální štít protiraketové obrany," prohlásila Tauscherová s tím, že má nynější verze systému v Evropě větší podporu než ta předchozí.

Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka však prý v současné době žádné informace o těchto jednáních nemá. "Viděl jsem to jen v médiích. Když to řekla náměstkyně ministryně zahraničí USA, tak to tak asi bude, já však tuto informaci nemám, a tak ji nemohou ani potvrdit ani vyvrátit," řekl Aktuálně.cz.

Podle něj nemůže ministerstvo zahraničí ani sdělit, zda by s tímto plánem mohla souviset nadcházející návštěva amerického viceprezidenta Joea Bidena, který míří ve dnech 20 až 24. října do Česka, Polska a Rumunska.

Ministr obranyMartin Barták večer deníku Aktuálně.cz napsal, že o žádném velitelství ani jiných částech protiraketové obrany s Američany nejednali. Podle něj to není na pořadu dne, když dosud není známá architektura nového systému. "Navíc je to otázka za dva až tři roky. Chceme jen být u toho a mít lepší výchozí pozici," reagoval v SMS.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs však v úterý připustil, že se Bidenova návštěva radaru týkat bude.

"Nemám pochyby o tom, že se při jednáních tato záležitost objeví, a domnívám se, že viceprezident bude stejně jako naši spojenci s naším rozhodnutím spokojen," řekl Gibbs při brífinku novinářů.

V USA nyní probíhá debata, jakým způsobem bude nyní Obamova administrativa chránit Polsko a Česko, které do vybudování protiraketové obrany investovaly značný politický kapitál. Baracka Obamu kvůli rozhodnutí zrušit plány George W. Bushe kritizují nejen republikáni, ale i někteří demokraté.

Bílý dům však tvrdí, že nový systém bude účinnější, levnější a bude také fungovat dříve. Má také lépe chránit Evropu než předchozí systém propagovaný Bushem.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Lubomíra Zaorálka: Welcome Mr. Biden!
 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy