USA otestovaly zbraň budoucnosti. Letadlový laser

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
12. 2. 2010 13:25
Laseru se poprvé podařilo sestřelit letící balistickou raketu
Boeing YAL-1, upravená verze 747, nesoucí letadlový laser.
Boeing YAL-1, upravená verze 747, nesoucí letadlový laser. | Foto: Pentagon

Washington - Spojené státy úspěšně otestovaly vysoce výkonný letadlový laser, kterému se podařilo sestřelit balistickou raketu. Podle americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) se jedná o první úspěšný test této futuristické technologie.

"Protiraketová agentura demonstrovala potenciální využití cílené energie k obraně před balistickými raketami. Letadlový zkušební laser (ATLB) úspěšně zničil balistickou střelu s vlastním pohonem," stojí v prohlášení agentury.

"Jednalo se o první ukázku řízeného zachycení smrtící energie vůči balistické raketě poháněné tekutým palivem ze vzdušné platformy," píše MDA.

Test proběhl ve čtvrtek v 20:44 místního času (pátek 05:44 SEČ) na základně Point Mugu v distriktu Ventura ve střední Kalifornii.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Předchozí test proběhl v srpnu. Tehdy se podařilo letadlu lokalizovat infračervenými paprsky letící raketu.

Systém využívá upraveného obřího letadla Boeing 747. Laser je výrobkem společnosti Northrop Grunman. Naváděcí systém je dílem společnosti Lockheed Martin.

Podle MDA poskytne laserová technologie Spojeným státům možnost, jak se bránit proti jakémukoliv druhu balistické střely, a to rychlostí světla, ještě ve vzestupné části letu, než dosáhne maximální rychlosti.

"Revoluční využití cílené energie je pro protiraketovou obranu velmi atraktivní. Ukazuje to možnost zlikvidovat několik cílů rychlostí světla ze vzdálenosti stovek kilometrů - a v porovnání se současnými technologiemi navíc s nízkými náklady," stojí ve zprávě MDA.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy