USA otestovaly zbraň budoucnosti. Letadlový laser

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
12. 2. 2010 13:25
Laseru se poprvé podařilo sestřelit letící balistickou raketu
Boeing YAL-1, upravená verze 747, nesoucí letadlový laser.
Boeing YAL-1, upravená verze 747, nesoucí letadlový laser. | Foto: Pentagon

Washington - Spojené státy úspěšně otestovaly vysoce výkonný letadlový laser, kterému se podařilo sestřelit balistickou raketu. Podle americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) se jedná o první úspěšný test této futuristické technologie.

"Protiraketová agentura demonstrovala potenciální využití cílené energie k obraně před balistickými raketami. Letadlový zkušební laser (ATLB) úspěšně zničil balistickou střelu s vlastním pohonem," stojí v prohlášení agentury.

"Jednalo se o první ukázku řízeného zachycení smrtící energie vůči balistické raketě poháněné tekutým palivem ze vzdušné platformy," píše MDA.

Test proběhl ve čtvrtek v 20:44 místního času (pátek 05:44 SEČ) na základně Point Mugu v distriktu Ventura ve střední Kalifornii.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Předchozí test proběhl v srpnu. Tehdy se podařilo letadlu lokalizovat infračervenými paprsky letící raketu.

Systém využívá upraveného obřího letadla Boeing 747. Laser je výrobkem společnosti Northrop Grunman. Naváděcí systém je dílem společnosti Lockheed Martin.

Podle MDA poskytne laserová technologie Spojeným státům možnost, jak se bránit proti jakémukoliv druhu balistické střely, a to rychlostí světla, ještě ve vzestupné části letu, než dosáhne maximální rychlosti.

"Revoluční využití cílené energie je pro protiraketovou obranu velmi atraktivní. Ukazuje to možnost zlikvidovat několik cílů rychlostí světla ze vzdálenosti stovek kilometrů - a v porovnání se současnými technologiemi navíc s nízkými náklady," stojí ve zprávě MDA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy