Washington - Americký prezident Barack Obama nabídl Íráncům "nový začátek". Spojené státy údajně chtějí ukončit období napjatých vztahů a integrovat Írán do mezinárodního společenství.
Obama vyslal k íránskému "lidu a jeho vůdcům" televizní vzkaz u příležitosti oslav svátku Nou-rúz, který značí začátek íránského nového roku. K němu Obama Íráncům popřál "všechno nejlepší".
"Spojené státy chtějí, aby Íránská islámská republika zaujala své právoplatné místo ve společenství národů. Máte na to právo, ale přichází s tím také zodpovědnost," prohlásil prezident ve videu, které je možné vidět na stránkách Bílého domu a které bylo také s titulky ve farsí rozesláno íránským médiím.
Vzpomeňte na básníka Sádího
Íránským vůdcům prezident vzkázal, že jeho administrativa je odhodlána přistoupit k "diplomacii, která se bude týkat všech otázek, které mezi námi stojí, a sledovat konstruktivní vztahy mezi Spojenými státy, Íránem a mezinárodní komunitou".
Írán však údajně nemůže integrace do mezinárodního společenství dosáhnout "terorem nebo zbraněmi, ale raději skrze mírumilovné skutky, které demonstrují opravdovou velikost íránského lidu a civilizace".
"Vzpomeňme slov, která před tak dávnými časy napsal básník Sádí: Adamovy děti jsou jeden druhému rukou a nohou, protože byly stvořeny z jedné esence," uzavřel Obama.
"S příchodem nové sezony si připomínáme naši lidskost, která je nám všem společná. A zase jednou se můžeme jejího ducha dovolávat a hledat příslib nového začátku."
Poradce íránského prezidenta Aliakbar Džavanfekr Obamovo poselství uvítal a dodal, že by Amerika měla "od základu změnit své chování". Například revidovat sankce vůči Íránu a svou podporu vůči Izraeli.
Třicet let napětí
Špatné vztahy USA a Íránu se datují již od počátku islámské revoluce v roce 1979. USA podporovaly režim šáha Rézy Pahlavího, kterého Íránci svrhli. Další zhoršení přišlo se zajetím 52 amerických diplomatů íránskými milicemi ve stejném roce (byli zadržování po 444 dní) a následnou podporou USA Saddámu Husajnovi v íránsko-irácké válce.
Za George W. Bushe pak vyšlo najevo, že Írán začal tajně obohacovat uran. USA a další státy se obávají, že má v úmyslu vyrobit jadernou zbraň. Teherán to odmítá.
Obama během předvolební kampaně tvrdil, že je ochoten jednat přímo s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. Částečné uvolnění napětí však přišlo už za Bushe.
Ten nejprve Írán zahrnul společně s Irákem a Severní Koreou mezi státy "osy zla", později však svůj tón zmírnil a položil větší důraz na diplomacii. Ta ale zatím Teherán k přehodnocení postoje nepřivedla - nadále trvá na tom, že má právo obohacovat uran jako ostatní jaderné velmoci.
Podle agentury AP je obvyklé, že američtí prezidenti a ministři zahraničí vydávají ke svátku Nou-rúz zvláštní poselství.