Washington - Americký prezident Barack Obama od základu změnil strategii týkající se prosazení zdravotnické reformy. Hodlá na konci února uspořádat setkání s demokraty i republikány, aby společně diskutovali o těch "nejlepších nápadech k dispozici" a "pohnuli s reformou kupředu".
Ještě tento týden se Obama sejde s šéfy republikánské strany.
Osud Obamou prosazované reformy zdravotnictví, která si klade za cíl zvýšit počet pojištěných Američanů o 30 milionů, je nejistý. Různé verze zákona sice těsně prošly Senátem i Sněmovnou reprezentantů, než se však mohly obě komory dohodnout na finální podobě, přišli demokraté o svou senátní supervětšinu.
Jednačtyřicátý republikánský senátor Scott Brown (Massachusetts) zasedl v horní komoře minulý týden a už předtím dal najevo, že demokratické návrhy nepodpoří. Demokraté přitom potřebují v Senátu šedesát hlasů, aby nemohli republikáni projednávání procedurálně blokovat.
Obamově straně se podařilo k podpoře reformy přesvědčit za celý rok pouze jediného republikána, Josepha Cao z chudého distriktu New Orleans, kde je problematická dostupnost zdravotní péče jedním z největších problémů. Cao jednal v pudu sebezáchovy, v případě, že by hlasoval proti, mohl na znovuzvolení v listopadu zřejmě zapomenout.
Post-brownovské možnosti
Dokud měli demokraté senátní supervětšinu, mohli si dovolit republikány ignorovat. Zvolení Browna však zamíchalo kartami. Shodou okolností před ním toto křeslo téměř po půl století zastával demokrat Edward Kennedy, pro nějž byla příprava zdravotnické reformy životním posláním.
Obama nyní disponuje několika možnostmi. Sněmovna reprezentantů by například mohla schválit beze změny už odhlasovaný senátní návrh, s tím však budou mít problémy někteří levicoví demokraté.
Naopak demokratičtí zástupci z konzervativních států se po neúspěchu v Massachusetts - liberální baště - začali před volbami bát o křesla a ani s jejich hlasy teď Obama nemůže počítat.
Další eventualitou by byla takzvaná "rekonciliace", kdy by se demokraté pokusili argumentovat, že zdravotnická reforma je ve skutečnosti zákonem o rozpočtu, a v Senátu by jim tak stačila prostá většina. Takový krok by však dále poškodil Obamovu pověst coby prezidenta, který propaguje smíření mezi oběma velkými stranami.
Vstříc republikánům
Šéf Bílého domu tak zvolil třetí cestu. Chce poprvé vážně debatovat o republikánských návrzích. I druhá strana má totiž zájem na reformě zdravotnictví, jen ji má v úmyslu provést jinak.
"Chci se poradit s našimi republikánskými kolegy. Chci, aby položili své návrhy na stůl," prohlásil Obama v interview pro americkou televizi CBS.
"Po kongresových prázdninách (15. až 19. února - pozn. red.) se chci vrátit a uspořádat velké setkání republikánů a demokratů, kteří se systematicky podívají na všechny nejlepší nápady, které jsou k dispozici, a pohnuli by s reformou kupředu," dodal.
Podle Obamy by se půldenní setkání mohlo uskutečnit 25. února a odehrávalo by se před televizními kamerami.
Začněme od začátku
Vůdci republikánů ve Sněmovně a Senátu, John Boehner, respektive Mitch McConnell prezidentovu nabídku uvítali. Oba se však vyjádřili v tom smyslu, že je potřeba začít s reformou od začátku a obě Kongresem schválené verze opustit.
"(Jsem) potěšen, že má Bílý dům, zdá se, konečně zájem na skutečné nadstranické debatě o zdravotnictví," uvedl Boehner. "Tou nejlepší cestou... by bylo opustit tyto návrhy a zaměřit se na malá zlepšení, která sníží cenu pojištění a zvýší jeho dostupnost."
To však prezident zřejmě neučiní.
"Neznamená to začít znovu od začátku," řekl listu Washington Post nejmenovaný úředník Bílého domu. "Nenechte se zmýlit. Přijdeme se svým plánem, oni mohou přinést svůj." Obama chce na setkání údajně vystoupit s jakousi zprůměrovanou verzí senátního a sněmovního návrhu.
Podle listu může být jeho snaha naklonit si republikány poselstvím i pro členy vlastní strany.
Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů a jeden z nejsilnějších hlasů propagujících reformu, v neděli prohlásila, že "práce na nalezení společného přístupu bude mezi dneškem a 25. únorem pokračovat."
Od massachusettských voleb 19. ledna však k žádnému pokroku nedošlo.