Obama navrhl 400 miliard úspor, republikánům je to málo

Václav Viták
26. 1. 2011 14:56
Prezident chce velké vládní investice, pro republikány je to vyhazování peněz
Obama působil při svém projevu uvolněně, jeho preference opět rostou
Obama působil při svém projevu uvolněně, jeho preference opět rostou | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama chce dočasně omezit vládní výdaje kvůli narůstajícímu deficitu. Zároveň ale varuje před politikou neuváženě přísných úsporných opatření.

Republikáni, kteří po loňských listopadových volbách ovládli Sněmovnu reprezentantů, jsou přesvědčeni, že nejjednodušší cestou k obnovení americké konkurenceschopnosti ve světě je radikální snížení daní a úsporná administrativa, která se nebude plést do cesty podnikatelům.

Šéf Bílého domu dal ale ve svém projevu najevo, že je sice nutné snížit výdaje federální vlády, ta však přesto musí hrát ústřední roli ve vytváření ekonomické budoucnosti země.

Navrhl plán investic do některých klíčových oblastí - školství, tratí pro vysokorychlostní vlaky, produkce čisté energie a vysokorychlostního internetu. Ten by měl Spojeným státům umožnit čelit tlaku nastupujících ekonomických velmocí, jako jsou Čína a Indie.

400 miliard úspor

"Potřebujeme předstihnout zbytek světa v inovacích, úrovni vzdělanosti i produkci," zahrál Obama na národní hrdost Američanů. "Musíme udělat z Ameriky nejlepší místo na zemi pro podnikání. Potřebujeme přijmout odpovědnost za náš deficit a reformovat naši vládu."

Šéf Bílého domu proto navrhl škrty ve federálních výdajích, které by v průběhu příštích deseti let přinesly úspory ve výši 400 miliard dolarů.

Republikánům, kteří by chtěli jen za letošní fiskální rok ušetřit 100 miliard dolarů a v příštích deseti letech dalších 2 500 milard, vzkázal, že okamžité a brutální snížení vládních výdajů by mohlo mít velmi nepříjemné následky.

Obama varoval, že nemilosrdné omezení investic do vzdělávací sféry a vědy a výzkumu by se rovnalo téměř ekonomické sebevraždě.

"Jako bychom chtěli odlehčit přetížený letoun tím, že odstraníme motor. Člověk by měl nejprve dojem, že se vznáší vysoko, rychle by ale pocítil tvrdý pád."

Nekonkrétní cíle

Obama s ohledem na blížící se prezidentské volby zdůrazňoval příznivý ekonomický výhled Spojených států. "Dva roky po nejhorší recesi, jakou většina z nás zažila, akciové trhy opět prudce rostou. Zisky firem stoupají a ekonomika znovu nabírá tempo."

Především narůstající hospodářská a exportní síla Číny je zdrojem obav v USA
Především narůstající hospodářská a exportní síla Číny je zdrojem obav v USA | Foto: Reuters

Řady problémů se ve svém asi hodinu dlouhém projevu dotkl letmo nebo vůbec. Zcela stranou nechal téma příliš snadného přístupu ke zbraním, po tragedii v Tucsonu opět velmi diskutované.

Vyzval k přijetí zákonů o nelegální imigraci, nepřišel však s žádnou představou, jak by měly vypadat. Nechal také stranou otázku zdravotního pojištění, které představuje jednu z největších finančních zátěží, a je proto příčinou zásadního sporu s republikány.

Prezident dále navrhl, aby Spojené státy snížily v příštích pětadvaceti letech závislost na fosilních palivech, ale nenavrhl žádný způsob, jak toho dosáhnout.

Republikáni nejsou spokojeni

Republikáni a demokraté seděli v Kongresu při Obamově projevu promíchaně a na klopách měli připnuté černobílé stužky - černá barva byla na znamení smutku za oběti tucsonské tragedie, bílá symbolizovala naději, že se těžce postřelená kongresmanka Gabrielle Giffordsová uzdraví.

Tím však pocit sounáležitosti skončil. Názory Obamy a republikánů na roli vlády jsou diametrálně odlišné. Radikální republikáni ho považují za rozhazovačného liberála nebo za socialistu v kapitalistickém kabátě.

Předseda rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v oficiální odpovědi na Obamův projev prezidenta okamžitě kritizoval za to, že jeho návrhy na snížení deficitu jsou nedostatečné.

Obě komory Kongresu při Obamově řeči o stavu Unie
Obě komory Kongresu při Obamově řeči o stavu Unie | Foto: Reuters

"Před několika lety by bylo omezení výdajů důležité. Dnes je nevyhnutelné - protože nás drtí děsivý dluh."

Kongresmanka Michele Bachmannová, která mluvila za radikální republikány z Tea Party, prohlásila, že "Obama vytvořil byrokracii, která nám nařizuje, jakou úspornou žárovku máme koupit".

A republikánský senátor Jim DeMint ve stejném duchu na Obamovu adresu prohlásil: "Když prezident mluví o investicích, míní tím zvyšování daní."

 

Právě se děje

Další zprávy