reklama
 
 

Obama: Moje zdravotnická reforma je levnější než války

10. 9. 2009 7:24
Prezident přesvědčoval v Kongresu o své reformě neústupné republikány

Washington - Americký prezident Barack Obama přednesl v Kongresu s napětím očekávaný projev o zdravotnické reformě. Kritikům svého návrhu vytkl, že věcnou debatu nahradili strašením.

Obama řekl, že jeho změny přinesou větší jistoty a větší volby ve zdravotní péči, i když nabídne pojištění lidem, kteří si ho nemohou dovolit. Republikánům podal ruku jako výzvu ke společné práci a zároveň jim slíbil nezvyšovat schodek státního rozpočtu.

"Nebudu ztrácet čas s těmi, kteří uvažují, že lepší politika je tento plán pohřbít než zlepšit," řekl prezident v naději, že oživí skomírající tlak na prosazení reformy zdravotního systému, který si ročně vyžádá 2,5 bilionu dolarů (téměř 43, 8 bilionu korun).

Zdůraznil, že jeho změny přijdou v příštích deseti letech na 900 miliard dolarů (asi 15,7 bilionu korun), což je "méně, než kolik jsme utratili za války v Iráku a Afghánistánu".

Projev poznamenal incident. Republikánský kongresman Joe Wilson neudržel nervy na uzdě ve chvíli, kdy Obama říkal, že pojištění se nebude týkat nelegálních imigrantů. "Lžete!" zařval Wilson. "To není pravda!" ohradil se ihned prezident.

Republikáni i demokraté později Wilsonův výstup kritizovali a on sám se Obamovi omluvil.

Obama vyzval zákonodárce, aby se sjednotili a schválili zákon, který zajistí zdravotní pojištění pro 46 milionů nepojištěných Američanů. Jeho reforma prý sníží výdaje na zdravotní péči, zlepšení péče a regulaci pojišťoven, aby pomáhali chránit své zákazníky.

"Náš kolektivní neúspěch vypořádat se s touto změnou - rok za rokem, desetiletí za desetiletím - nás přivedl k bodu zlomu. Každý ví o mimořádných obtížích, se kterými se potýkají nepojištění. Ti jsou každý den vzdáleni jen o jeden jediný úraz nebo nemoc od bankrotu. A nejsou to především lidé na podpoře. Je to střední vrstva Američanů," řekl prezident.

Podle průzkumu Američané chystané reformě příliš nedůvěřují. 52 procent oslovených lidí uvedlo, že s ní nesouhlasí.

Republikáni tvrdí, že Obamova reforma postupně povede ke státnímu zdravotnictví.

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 10. 9. 2009 7:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama