Obama: Moje zdravotnická reforma je levnější než války

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
10. 9. 2009 7:24
Prezident přesvědčoval v Kongresu o své reformě neústupné republikány
Reforma zdravotnictví vyvolala vyostřenější debatu, než kterýkoli jiný Obamův návrh. Kdepak stimulační balíčky, oteplování a Guantánamo...
Reforma zdravotnictví vyvolala vyostřenější debatu, než kterýkoli jiný Obamův návrh. Kdepak stimulační balíčky, oteplování a Guantánamo... | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama přednesl v Kongresu s napětím očekávaný projev o zdravotnické reformě. Kritikům svého návrhu vytkl, že věcnou debatu nahradili strašením.

Obama řekl, že jeho změny přinesou větší jistoty a větší volby ve zdravotní péči, i když nabídne pojištění lidem, kteří si ho nemohou dovolit. Republikánům podal ruku jako výzvu ke společné práci a zároveň jim slíbil nezvyšovat schodek státního rozpočtu.

"Nebudu ztrácet čas s těmi, kteří uvažují, že lepší politika je tento plán pohřbít než zlepšit," řekl prezident v naději, že oživí skomírající tlak na prosazení reformy zdravotního systému, který si ročně vyžádá 2,5 bilionu dolarů (téměř 43, 8 bilionu korun).

Zdůraznil, že jeho změny přijdou v příštích deseti letech na 900 miliard dolarů (asi 15,7 bilionu korun), což je "méně, než kolik jsme utratili za války v Iráku a Afghánistánu".

Reforma nás bude stát méně než války v Afghánistánu a Iráku, řekl Obama.
Reforma nás bude stát méně než války v Afghánistánu a Iráku, řekl Obama. | Foto: Reuters

Projev poznamenal incident. Republikánský kongresman Joe Wilson neudržel nervy na uzdě ve chvíli, kdy Obama říkal, že pojištění se nebude týkat nelegálních imigrantů. "Lžete!" zařval Wilson. "To není pravda!" ohradil se ihned prezident.

Republikáni i demokraté později Wilsonův výstup kritizovali a on sám se Obamovi omluvil.

Obama vyzval zákonodárce, aby se sjednotili a schválili zákon, který zajistí zdravotní pojištění pro 46 milionů nepojištěných Američanů. Jeho reforma prý sníží výdaje na zdravotní péči, zlepšení péče a regulaci pojišťoven, aby pomáhali chránit své zákazníky.

"Náš kolektivní neúspěch vypořádat se s touto změnou - rok za rokem, desetiletí za desetiletím - nás přivedl k bodu zlomu. Každý ví o mimořádných obtížích, se kterými se potýkají nepojištění. Ti jsou každý den vzdáleni jen o jeden jediný úraz nebo nemoc od bankrotu. A nejsou to především lidé na podpoře. Je to střední vrstva Američanů," řekl prezident.

Podle průzkumu Američané chystané reformě příliš nedůvěřují. 52 procent oslovených lidí uvedlo, že s ní nesouhlasí.

Republikáni tvrdí, že Obamova reforma postupně povede ke státnímu zdravotnictví.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy