Washington - Americký prezident Barack Obama bojuje za reformu amerického zdravotnictví, které se nachází dlouhodobě v krizi. Sedmačtyřicet milionů Američanů není pojištěno vůbec a dalších dvacet pět milionů není pojištěno dostatečně.
Obama v živě vysílané televizní konferenci v noci z úterý na středu SELČ Američanům slíbil, že reformu zdravotního systému, který je podle WHO vůbec nejdražším na světě, prosadí do konce tohoto roku.
"Prosadíme reformu, která sníží cenu, podpoří možnost výběru a zajistí pojištění, na které se každý Američan bude moci spolehnout," prohlásil Obama. "Spěchám, protože každý den dostávám dopisy od rodin, které nemohou vydržet vysoké ceny zdravotního systému a žádají mě o pomoc."
Změnit systém se pokoušeli i předchozí prezidenti. Na začátku prvního funkčního období Billa Clintona přišla například s rozsáhlým plánem tehdejší první dáma a nynější ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Program "Hillarycare" si však nezískal podporu mezi zákonodárci, pojišťovnami ani nemocnicemi.
Teď je však situace jiná a Američané si podle pozorovatelů uvědomují, že je reforma skutečně potřeba.
"Časy se změnily. Senátorka Clintonová se pustila do příliš mnoha různých skupin, které ji nepodpořily. Tyto skupiny ale nyní prosazují změnu. Zdravotnictví tehdy nepotřebovalo opravu tak nutně," řekl krátce po amerických prezidentských volbách Aktuálně.cz bývalý Bushův ministr zdravotnictví Tommy Thompson.
"Nyní pojišťovny, poskytovatelé, velký byznys i odbory společně chtějí změnu systému zdravotnictví. Bude to nyní mnohem jednodušší," prohlásil Thompson.
V Kongresu teď koluje několik návrhů reformního zákona a Obama v posledních dnech rozjel agresivní kampaň, která má pomoci reformu prosadit. Zatím se mu však nedaří získat podporu republikánů. Návrh, který minulý týden schválil senátní zdravotnický výbor, podpořilo 13 demokratů, všech 10 jeho republikánských členů se postavilo proti.
Republikáni se obávají zvyšování už tak obrovského federálního dluhu, podle Obamy však reforma - během příštích deseti let bude stát odhadem přes bilion dolarů - bude ve skutečnosti finančně výhodná, protože zlevní zdravotní pojištění a zlepší zdraví desítkám milionů Američanů.
Je třeba změnit také systém pojištění pro seniory Medicare, který hrozí v nejbližších letech zkolabovat kvůli rostoucímu počtu amerických seniorů ze silných poválečných let.
Americký prezident prosazuje zavedení veřejného pojišťovacího systému, který by konkuroval soukromým pojišťovnám, a tlačil tak jejich ceny dolů. Pojištění by bylo pro Američany povinné.
Různými návrhy zákona se nyní zabývá pět různých výborů Kongresu. Spory se vedou zejména o přesnou podobu veřejného pojištění i o to, z čeho reformu zaplatit.
Obama doufá, že obě komory ovládané demokraty návrhy zákona schválí ještě v srpnu. Svůj podpis by pod ten definitivní chtěl připojit v říjnu.