O válce s Íránem už se mluví nahlas

Martin Novák Martin Novák
12. 4. 2006 16:30
Praha - Írán oznámil, že jeho jaderný program už nemůže být zastaven. George Bush tento názor patrně nesdílí. Uvnitř: ANKETA A SPECIÁL
Ředitel muzea ve městě Mashad včera dostal v Teheránu dar. V rukou drží krabičku se vzorkem obohaceného uranu. Zahajení jeho výroby včera íránská vláda "slavnostně" oznámila.
Ředitel muzea ve městě Mashad včera dostal v Teheránu dar. V rukou drží krabičku se vzorkem obohaceného uranu. Zahajení jeho výroby včera íránská vláda "slavnostně" oznámila. | Foto: Reuters

Spekulací o amerických přípravách na válku přibývá. A bude jich rozhodně ještě více, protože i Rusko - dosud íránský spojenec a obchodní partner - dnes Teheránu adresovalo vážné varování.

Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo íránský režim, aby zastavil jaderný program a včerejší zprávu o zahájení výroby obohaceného uranu označilo za "pohyb špatným směrem".

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová hovořila o možných "silnějších krocích" v Radě bezpečnosti OSN. To naznačuje, že Washington přitlačí na schválení ekonomických sankcí proti Teheránu.

Bush nemá New Yorker rád

Víkendové informace časopisu New Yorker o plánech na omezené jaderné údery označil americký prezident George Bush za "divokou spekulaci" a zopakoval, že diplomacie zůstává pro USA prioritou. Autora článku, známého novináře Seymoura Hirshe, Bush nemá rád a v minulosti už jej jednou veřejně označil za lháře.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

  • O tom, co vypátral časopis New Yorker, si více přečtěte ZDE.

New Yorker ovšem není sám, kdo dochází k závěrům, že probíhají přípravy na válku.

Německý investigativní reportér Udo Ulfkotte, známý dobrými kontakty v německé rozvědce (jeho kniha o historii západoněmecké tajné služby BND vyšla i česky), s odvoláním na své zdroje tvrdí, že prosincová návštěva čéfa CIA Portera Gosse se točila hlavně kolem úderu na Írán.

Goss údajně své partnery v Ankaře žádal o poskytnutí turecké základny, vzdušného prostoru pro útok a o přísun zpravodajských informací.

"Počet amerických bezpečnostních a vládních činitelů, cestujících na návštěvu Turecka, se v posledních měsících nápadně zvýšil," píše časopis Der Spiegel.

Britský Daily Telegraph zase upozornil na to, že Izrael koupil od USA pět stovek speciálních bomb BLU - 109, schopných prorážet zpevněné a vyztužené betonové konstrukce. To by mohlo zase znamenat izraelské přípravy na operaci.

Íránská ponorka v akci během nedávných vojenských manévrů v Perském zálivu.
Íránská ponorka v akci během nedávných vojenských manévrů v Perském zálivu. | Foto: www.wikipedia.org

Úder jen ze vzduchu?

Scénářů útoku je jako obvykle mnoho. Nejpravděpodobnějším se zdají být masivní letecké údery na íránská jaderná zařízení, kterých existuje několik desítek. Bomby by samozřejmě směřovaly i na postavení protivzdušné obrany a na další klíčová místa íránských ozbrojených sil. Zda bude cílem USA svržení režimu jako v případě sousedního Iráku, anebo jen zničení nebo přerušení íránského jaderného programu, je otázkou. Většina indicií ukazuje spíše na druhou možnost, zvláště ve světle velkých problémů USA v Iráku.

Německý týdeník Der Spiegel oznámil, že informaci o možných úderech proti Íránu už Washington předal těm státům v regionu, které Bushova administrativa považuje za své spojence a kteří ji mohou pomoci poskytnutím vzdušného prostoru: Saúdské Arábii, Ománu a Pákistánu. Ve Washingtonu to nikdo nepopřel.

O špatné a ještě horší možnosti

Obvykle dobře informovaný list Jerusalem Post uvedl, že s žádostí o povolení přeletů a poskytnutí základen se Američané obrátili také na Gruzii a Ázerbájdžán- dvě postsovětské republiky, které mají s USA velmi dobré vztahy. 

Tbilisi chce americkou ekonomickou pomoc, v Ázerbájdžánu působí americké ropné společnosti.

Mezi americkými politiky, kteří o reálnosti útoků na Írán hovoří nahlas, je například vlivný republikánský senátor a možný příští kandidát na prezidenta John McCain.

"Zaútočit a zahájit válku je druhá nejhorší možnost, kterou máme. Tou nejhorší je dopustit, aby Írán získal atomovu bombu," prohlásil senátor.

Foto: Aktuálně.cz

Írán má spojence i ruskou výzbroj 

Írán má svá zařízení důkladně chráněna, z Ruska získal kromě další výzbroje mnoho protiletadlových raket země-vzduch S-300. Střely Šiháb-3 s doletem přibližně 1 500 kilometrů mohou zasáhnout americké vojáky v Iráku i Afghánistánu stejně tak jako Izrael.

Spojenci Íránu by se také stala část iráckých šiítů, libanonské hnutí Hizballáh a skupiny radikálních šíitských muslimů kdekoliv na světě.

Možností je i úder na trh s ropou. Buď blokováním Perského zálivu nebo bombardováním ropovodu, vedoucího od Kaspického moře v Ázerbájdžánu přes Gruzii na turecké pobřeží Středozemního moře.

Ale samozřejmě: Dokud nepadnou první výstřely a nedopadnou první bomby, budou veškeré informace pouhými spekulacemi. Jako tomu bylo v "předvečer" vojenských konfliktů vždy. 

 

Právě se děje

Další zprávy