Spekulací o amerických přípravách na válku přibývá. A bude jich rozhodně ještě více, protože i Rusko - dosud íránský spojenec a obchodní partner - dnes Teheránu adresovalo vážné varování.
Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo íránský režim, aby zastavil jaderný program a včerejší zprávu o zahájení výroby obohaceného uranu označilo za "pohyb špatným směrem".
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová hovořila o možných "silnějších krocích" v Radě bezpečnosti OSN. To naznačuje, že Washington přitlačí na schválení ekonomických sankcí proti Teheránu.
Bush nemá New Yorker rád
Víkendové informace časopisu New Yorker o plánech na omezené jaderné údery označil americký prezident George Bush za "divokou spekulaci" a zopakoval, že diplomacie zůstává pro USA prioritou. Autora článku, známého novináře Seymoura Hirshe, Bush nemá rád a v minulosti už jej jednou veřejně označil za lháře.
- O tom, co vypátral časopis New Yorker, si více přečtěte ZDE.
New Yorker ovšem není sám, kdo dochází k závěrům, že probíhají přípravy na válku.
Německý investigativní reportér Udo Ulfkotte, známý dobrými kontakty v německé rozvědce (jeho kniha o historii západoněmecké tajné služby BND vyšla i česky), s odvoláním na své zdroje tvrdí, že prosincová návštěva čéfa CIA Portera Gosse se točila hlavně kolem úderu na Írán.
Goss údajně své partnery v Ankaře žádal o poskytnutí turecké základny, vzdušného prostoru pro útok a o přísun zpravodajských informací.
"Počet amerických bezpečnostních a vládních činitelů, cestujících na návštěvu Turecka, se v posledních měsících nápadně zvýšil," píše časopis Der Spiegel.
Britský Daily Telegraph zase upozornil na to, že Izrael koupil od USA pět stovek speciálních bomb BLU - 109, schopných prorážet zpevněné a vyztužené betonové konstrukce. To by mohlo zase znamenat izraelské přípravy na operaci.
Úder jen ze vzduchu?
Scénářů útoku je jako obvykle mnoho. Nejpravděpodobnějším se zdají být masivní letecké údery na íránská jaderná zařízení, kterých existuje několik desítek. Bomby by samozřejmě směřovaly i na postavení protivzdušné obrany a na další klíčová místa íránských ozbrojených sil. Zda bude cílem USA svržení režimu jako v případě sousedního Iráku, anebo jen zničení nebo přerušení íránského jaderného programu, je otázkou. Většina indicií ukazuje spíše na druhou možnost, zvláště ve světle velkých problémů USA v Iráku.
Německý týdeník Der Spiegel oznámil, že informaci o možných úderech proti Íránu už Washington předal těm státům v regionu, které Bushova administrativa považuje za své spojence a kteří ji mohou pomoci poskytnutím vzdušného prostoru: Saúdské Arábii, Ománu a Pákistánu. Ve Washingtonu to nikdo nepopřel.
O špatné a ještě horší možnosti
Obvykle dobře informovaný list Jerusalem Post uvedl, že s žádostí o povolení přeletů a poskytnutí základen se Američané obrátili také na Gruzii a Ázerbájdžán- dvě postsovětské republiky, které mají s USA velmi dobré vztahy.
Tbilisi chce americkou ekonomickou pomoc, v Ázerbájdžánu působí americké ropné společnosti.
Mezi americkými politiky, kteří o reálnosti útoků na Írán hovoří nahlas, je například vlivný republikánský senátor a možný příští kandidát na prezidenta John McCain.
"Zaútočit a zahájit válku je druhá nejhorší možnost, kterou máme. Tou nejhorší je dopustit, aby Írán získal atomovu bombu," prohlásil senátor.
Írán má spojence i ruskou výzbroj
Írán má svá zařízení důkladně chráněna, z Ruska získal kromě další výzbroje mnoho protiletadlových raket země-vzduch S-300. Střely Šiháb-3 s doletem přibližně 1 500 kilometrů mohou zasáhnout americké vojáky v Iráku i Afghánistánu stejně tak jako Izrael.
Spojenci Íránu by se také stala část iráckých šiítů, libanonské hnutí Hizballáh a skupiny radikálních šíitských muslimů kdekoliv na světě.
Možností je i úder na trh s ropou. Buď blokováním Perského zálivu nebo bombardováním ropovodu, vedoucího od Kaspického moře v Ázerbájdžánu přes Gruzii na turecké pobřeží Středozemního moře.
Ale samozřejmě: Dokud nepadnou první výstřely a nedopadnou první bomby, budou veškeré informace pouhými spekulacemi. Jako tomu bylo v "předvečer" vojenských konfliktů vždy.