Řím - Romano Prodi rozhodl. O důvěře jeho vládě se bude hlasovat ve středu v sedmnáct hodin.
Šance levicové koalice několika stran ale nejsou ani tentokrát zanedbatelné. V dolní komoře si stále drží většinu.
Mimořádnou schůzi italské poslanecké sněmovny svolal na dnešek premiér Prodi poté, co jeho rozvětvenou koalici opustila menší středová strana Unie demokratů (Udeur). Právě na ní se rozhodlo, že hlasování o důvěře bude.
Více o odchodu členů Unie demokratů z vlády NAJDETE ZDE
Vláda má šanci na úspěch
I bez hlasů členů strany Udeur má koalice ve sněmovně k dispozici víc než polovinu hlasů. Z šesti set poslanců by důvěru Prodiho vládě mělo dát 329 poslanců.
O něco horší je jeho pozice v senátu, kde měl až doposud pouze minimální náskok dvou hlasů.
Tři senátoři se přitom rekrutují z řad Unie demokratů. Nic ale není ztraceno. Prodiho mohou zachránit hlasy některých z doživotně volených senátorů.
Podá Prodi demisi?
Napětí v Itálii přesto stále roste a podle politologů není vyloučeno ani to, že Prodi nakonec přece jen podá demisi.
Vůdce nově vzniklé Strany svobodného italského lidu Silvio Berlusconi proto doufá, že již letos na jaře získá opět šanci usednout do premiérského křesla.
Případné předčasné volby by se totiž měly konat co nejdříve.
Chce to změnit volební systém
Předseda poslanecké sněmovny Fausto Bertinotti během ranního jednání dokonce prohlásil, že bez změny volebního systému nebude v Itálii stabilita nikdy.
Naposledy ho upravil právě Berlusconi, a to v prosinci 2005, kdy se od smíšeného volebního systému vrátil zpět k proporčnímu. Ani to mu však vítězství ve volbách o rok později nepřineslo.