Bagdád - Nejméně 17 civilistů zabily v pátek večer exploze dvou náloží, které neznámí útočníci umístili na silnici, kudy projížděl konvoj s iráckými rodinami prchajícími před bojovníky Islámského státu (IS). Uvedla to dnes irácká policie. Lidé utekli z města Havíja, které obsadili džihádisté a leží jižně od Mosulu, kde dnes pokračují boje mezi iráckými silami a IS.
Islamisté se snaží postup vládních sil do centra Mosulu zastavit protiútoky, při nichž vedle zbraní používají lidské štíty a sebevražedné útoky.
Mezi 18 oběťmi útoku na konvoj bylo 17 členů prchajících rodin a jeden policista z doprovodného vozidla, upřesnila policie.
Irácké speciální jednotky dnes prohledávaly budovy v předměstích Mosulu, ze kterých v pátek vytlačily ozbrojence IS. Od rána také pokračují boje o další části města. Obě strany pálí z minometů a automatických zbraní. Irácké síly navíc zapojily dělostřelectvo. Podle agentury Reuters dochází v obytných čtvrtích také k soubojům odstřelovačů.
Pouliční boje jsou od pátku nejintenzivnější od zahájení operace na dobytí Mosulu před třemi týdny. Bojovníci IS, kteří si z Mosulu udělali svou baštu na severu Iráku, své pozice podle očitých svědků urputně brání. Od pátku podle agentury AP přišlo o život nejméně sedm iráckých vojáků.
Před frontovou linií se často objevují civilisté mávající bílými vlajkami. Podle AP se množí informace o tom, že velkou část obyvatel města islamisté používají jako lidské štíty. Boje tak budou pro vládní síly v čím dál hustší zástavbě velmi obtížné, i proto, že tam kvůli civilnímu obyvatelstvu nebudou moci spoléhat na letecké údery. V Mosulu je stále kolem milionu civilistů.
IS dnešními protiútoky vytlačil irácké vládní jednotky z jižního okraje východního předměstí, které vládní síly dobyly v úterý. Obě strany po sobě pálí z minometů a automatických zbraní, irácké síly používají i dělostřelectvo. Ze střech nízkých domů po sobě střílejí odstřelovači obou stran.znesnadňuje postup vládních jednotek.
V Mosulu je stále kolem milionu civilistů, což znesnadňuje postup vládních jednotek. Radikálové IS nahnali tisíce obyvatel do oblastí města, kde je používají jako živé štíty, uvedla AP.
Ofenziva u Mosulu začala 17. října a je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25 000 iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu je podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.