K míru v Sýrii Írán nepromluví, změnil názor Pan Ki-mun

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 1. 2014 22:45
Syrský prezident mezitím oznámil, že chce znovu kandidovat.
Tři roky bojů se na zemi tvrdě podepsaly. Jednání v Ženevě to mají změnit.
Tři roky bojů se na zemi tvrdě podepsaly. Jednání v Ženevě to mají změnit. | Foto: REUTERS/Mahmoud Hebbo
  • Írán má podle šéfa OSN hrát "pozitivní a konstruktivní roli"
  • Opozice ale účast Teheránu odmítá
  • A prezident Asad chce opět kandidovat
 

Damašek / New York - Osud mírové konference o Sýrii, která má ve středu začít ve Švýcarsku, je o něco nadějnější než před několika hodinami.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun totiž vzal zpět své předchozí rozhodnutí přizvat k jednacímu stolu Írán, jednoho z nejbližších spojenců současného prezidenta Bašára Asada.

Právě jeho odchod přitom syrská opozice považuje za jednu z nezbytných podmínek pro vytvoření přechodné vlády. A tak, byť teprve v sobotu po dlouhém váhání s účastí na konferenci souhlasila, nyní opět hrozila bojkotem. Podle posledního prohlášení na konferenci pojede.

Mluvčí Pan Ki-muna Martin Nesirky na tiskové konferenci zopakoval, že šéf OSN je "hluboce zklamaný" dnešními prohlášeními íránské strany. Íránští představitelé se totiž nechali slyšet, že se schůzky ve Švýcarsku chtějí zúčastnit, ale bez jakýchkoli podmínek, zejména té, aby uznali závěry předchozí konference. Takováto slova prý nejsou v souladu "s ujištěními", kterých se generálnímu tajemníkovi OSN dostalo již dříve od íránského ministra zahraničí, a proto pozvánku stáhl.

"Pozitivní a konstruktivní role"

Šéf OSN předtím argumentoval, že Teherán mu slíbil hrát při své účasti na konferenci "pozitivní a konstruktivní roli". Írán "hodlá respektovat závěry předloňské konference k Sýrii", jak si přály Spojené státy a některé další země.

Hlavní syrská opozice, která se k účasti nechávala dlouho přemlouvat, ale účast Íránu odmítala. "Syrská (opoziční) koalice zruší svou účast na nové konferenci, pokud Pan Ki-mun nezruší pozvání Íránu," řekl agentuře Reuters její mluvčí.

Možnou účast Teheránu provázela složitá zahraniční vyjednávání. Spojené státy podmiňovaly účast íránských zástupců tím, že podpoří závěr předloňské první konference v Ženevě, kde se mluví o vzniku přechodného kabinetu.

Budou-li si mě voliči přát...

Tento závěr podle Washingtonu jasně znamená, že Bašár Asad už zemi nebude vládnout a odstoupí. Írán a Rusko ale tuto interpretaci vždy odmítaly.

Stejně tak něco podobného odmítá současný prezident, který nevyloučil, že se letos bude o post ucházet znovu.

"Myslím, že mé kandidatuře nic nebrání. Pokud si to veřejnost bude přát, nebudu váhat ani vteřinu. Existuje velká šance, že kandidovat budu," prohlásil v neděli v rozhovoru pro agenturu AFP.

On sám opozici neuznává, jelikož ji považuje za teroristy a "výtvor zahraničních rozvědek".

"Přijedou k hranici na půl hodiny a pak utíkají. Jak by se mohli stát členy vlády? Copak může ministr pracovat zvenku? To jsou naprosto nerealistické nápady a můžeme je považovat za žert," pustil se do exilu.

Bez podmínek

Spojené státy po nedělním oznámení šéfa OSN podle Reuters prohlásily, že pozvání Íránu na konferenci se bude muset odvolat, pokud Teherán nevyjádří "jasně a veřejně" podporu dohodě účastníků konference v roce 2012, kterou bylo vytvoření přechodné syrské vlády.

Američané nedávno připustili, že Írán by mohl hrát v mírových vyjednáváních určitou roli, musí se ale podle nich aktivněji zapojit a přimět Damašek k tomu, aby zastavil bombardování civilistů a umožnil otevřít humanitární koridory. Teherán ihned něco podobného vyloučil s tím, že nepřijme žádnou roli, která "nebude respektovat jeho důstojnost".

Po čtvrteční schůzce se svým ruským protějškem řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, že Írán se chce zúčastnit mírové konference o Sýrii, ale nesmí být pro jeho účast na jednáních kladeny žádné podmínky.

"Jestliže bude Íránská islámská republika pozvána jako kterýkoli jiný účastník konference, schůzky se zúčastní," řekl podle agentury Reuters Zaríf, když toto téma řešil s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, jehož země také udržuje dlouholeté vztahy s Damaškem.

Právě ruský ministr nedávno vyzval generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby na konferenci pozval také Írán a Saúdskou Arábii s tím, že účast těchto mocností ležících blízko Sýrie by mohla přispět k řešení téměř tříletého konfliktu v této zemi, při kterém již přišlo o život více než 100 000 lidí.

Damašek / New York - Osud mírové konference o Sýrii, která má ve středu začít ve Švýcarsku, je o něco nadějnější než před několika hodinami.

 

Právě se děje

Další zprávy