Američané odhadli tragickou bilanci války, k úspěchu ofenzivy jsou skeptičtí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 8. 2023 8:15
Válka Ruska proti Ukrajině si vyžádala téměř půl milionu mrtvých a zraněných vojáků, uvedl deník The New York Times (NYT) s odvoláním na americké činitele. Počet obětí téměř rok a půl trvajícího konfliktu vyvolaného Moskvou navíc v posledních měsících, kdy se Kyjev snaží znovu dobýt ztracená území, rychle roste.
Ruští okupační vojáci na Ukrajině.
Ruští okupační vojáci na Ukrajině. | Foto: Reuters

Na ruské straně dosud podle amerických činitelů přišlo o život až 120 tisíc vojáků a dalších 170 až 180 tisíc jich utrpělo zranění. Na straně Ukrajiny odhady vychází z počtu zhruba 70 tisíců zabitých vojáků a 100 až 120 tisíců zraněných.

Američtí činitelé ale přiznávají, že je velmi obtížné dobrat se přesných čísel, a to i z toho důvodu, že Moskva počty svých zabitých a zraněných vojáků podhodnocuje a Kyjev vůbec žádná čísla nezveřejňuje. Je však zřejmé, že během tříměsíční ukrajinské protiofenzivy počet zabitých na východě Ukrajiny stoupl.

Odhady činitelů ve Washingtonu, které vycházejí mimo jiné ze satelitních snímků, zachycené komunikace nebo sociálních sítí, také ukazují na to, že Rusko má k dispozici mnohem větší počet vojáků. Celkem jich je i včetně záloh a polovojenských jednotek kolem 1,3 milionu, zatímco na ukrajinské straně zhruba půl milionu.

Americké tajné služby podle deníku Washington Post v utajené analýze předpovídají, že současná ofenziva nebude příliš úspěšná a Ukrajincům se nepodaří dobýt klíčové město Melitopol, považované za bránu na anektovaný Krym.

Pokud se jejich předpoklad potvrdí, bude to znamenat, že Kyjev nesplní hlavní cíl operace, kterým je přerušení pozemního koridoru Ruska s Krymem. Ukrajinské síly se pokoušejí proniknout k Melitopolu z více než 70 kilometrů vzdálené vesnice Robotyne, podle amerických představitelů ale zůstanou několik kilometrů před městem.

Melitopol leží na křižovatce dvou důležitých dálnic a železnice. Rusku umožňuje přesun vojáků a vybavení z poloostrova na okupovaná území na jihu Ukrajiny. Okupanti město kontrolují od prvních dnů invaze, která začala loni 24. února.

Že Ukrajinci během současné protiofenzivy ve snaze probít se ruskou obranou utrpěli velké ztráty, potvrzuje i Washington Post. Spojenci Kyjeva to sice očekávali, domnívali se však, že se ukrajinských vojákům přitom podaří prolomit hlavní ruskou obrannou linii, uvádí nejmenovaní američtí a západní představitelé.

Vládce Kremlu v Rostově

Ruský prezident Vladimir Putin se mezitím v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska sešel s vojenskými veliteli včetně náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, uvedla agentura TASS. Milionové město, které hraje klíčovou roli pro vedení války na Ukrajině, se koncem června stalo centrem krátkodobé vzpoury soukromé Wagnerovy vojenské společnosti.

"Prezident vyslechl zprávy náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerije Gerasimova, velitelů okruhů a dalších nejvyšších důstojníků," uvedl v prohlášení Kreml. V Rostově na Donu sídlí velitelství Jižního vojenského okruhu.

TASS připomíná, že Putin během téměř rok a půl trvající války Rostov na Donu navštívil několikrát. Zavítal sem například letos v březnu nebo loni 31. prosince, kdy odtud přednesl svůj novoroční projev.

V noci na 24. června se Rostova na Donu včetně zdejších armádních stanovišť zmocnili wagnerovci pod vedením Jevgenije Prigožina, který požadoval, aby tam dorazili Gerasimov a ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ještě tentýž den ale vzpouru a s ní spojený pochod na Moskvu ukončil.

Video: Západ by neměl wagnerovce označovat za teroristy, míní americká novinářka (11. 8. 2023)

Západ by neměl označovat Wagnerovu skupinu za teroristickou organizaci, říká Candace Rondeaux | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy