Londýn - Nejlíp se žije v rakouské Vídni, nejhůř v iráckém Bagdádu. Vyplývá to ze zbrusu nové srovnávací studie, kterou zveřejnila poradenská společnost Mercer International.
Mezi 215 světovými metropolemi si dobře vedly zejména ty evropské. Druhou příčku obsadil vítěz z minulých let, švýcarský Curych, třetí Ženeva.
Praha skončila na 71. místě - nejlépe z velkoměst ve střední a východní Evropě. Do prestižní padesátky se ale nevešla.
"Kvalita života v některých městech východní Evropy se neustále zlepšuje," uvádí na svých internetových stránkách Mercer International. "Města jako Praha, Tallinn, Riga, Vilnius, Bratislava, Lublaň a Varšava jsou svědky neustálého zlepšování životní úrovně."
Co se hodnotilo
Všechna města experti srovnávali s New Yorkem. Ten dostal na pomyslné stupnici 100 bodů.
Vídeň, která vyhrála vůbec poprvé, získala 108,6 bodu, Bagdád jen 14,4 bodu. "Je to velké vyznamenání pro každou Vídeňanku a každého Vídeňana," řekla po zveřejnění žebříčku místostarostka vítězného města Renate Braunerová.
O výsledné kvalitě života rozhodovala bezmála čtyřicítka faktorů. Roli hráli politické, sociální i ekonomické aspekty, hodnotilo se životní prostředí, bezpečnost, dostupnost zdravotní péče a vzdělávání nebo třeba úroveň služeb či dopravy.
Vůbec poprvé se také sestavoval zvláštní žebříček, zaměřený výhradně na infrastrukturu. Důležitá byla například úroveň zásobování vodou a elektřinou, dostupnost telefonu a internetu, systém veřejné dopravy či nabídka leteckých spojení s cizinou.
V tomto hodnocení sice vyhrál asijský Singapur, zvláštní pochvalu si však vysloužili sousední Němci.
"Německá infrastruktura patří k nejlepším na světě," uvedl analytik Merceru Slagin Parakatil. "Mimo jiné díky prvotřídním letištím a spojení s mezinárodními destinacemi," dodal.
Zářili Švýcaři a Němci
Němci ale - spolu se Švýcary - zářili i v hodnocení celkové kvality života. V elitní světové třicítce mají hned šest zástupců: Düsseldorf, Mnichov, Frankfurt, Berlín, Norimberk a Hamburk.
Na americkém kontinentu zase v "hlavní soutěži" s přehledem zvítězila Kanada, v Asii a Pacifiku Nový Zéland a Austrálie.
Nejlépe z kanadských měst dopadl Vancouver, který skončil na celkovém 4. místě, následovaný novozélandským Aucklandem.
Už tradiční žebříček velkoměst má pomoci mezinárodním společnostem, které se rozhodují, kam vyslat své zaměstnance za prací nebo kde si zřizovat pobočky.