Washington - Poslanci amerického Senátu schválili zákon, který umožňuje pozůstalým po obětech teroristických útoků z roku 2001 a přeživším zažalovat o náhradu škody vládu Saúdské Arábie. Při útocích na New York a Washington zemřely v září 2001 téměř 3 tisíce lidí. Saúdské úřady jakýkoli podíl na teroristickém útoku popírají. Bílý dům se chystá zákon vetovat.
Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu (Justice Against Sponsors of Terrorism Act, JASTA) odhlasovali senátoři jednomyslně. Pokud projde Sněmovnou reprezentantů a podepíše ho prezident Barack Obama, budou moci advokáti žalovat saúdskou vládu u amerického federálního soudu v New Yorku.
Podle agentury Reuters se nyní právníci snaží nalézt důkazy dosvědčující, že Saúdská Arábie byla do útoků na Světové obchodní středisko a Pentagon skutečně zapletena.
Saúdské úřady proti kontroverznímu legislativnímu procesu důrazně protestují. Rijád hrozí, že v případě schválení zákona JASTA stáhne z americké ekonomiky miliardy dolarů investic.
Úřad prezidenta přijal zprávu o senátním hlasování s "velkými obavami," prohlásil ve Washingtonu Obamův mluvčí Josh Earnest. "Vzhledem k našim obavám je obtížné si představit, že prezident zákon podepíše," dodal.
O podílu Rijádu na financování teroristických útoků není v USA jasno, pochyby mají i tajné služby. Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan počátkem května připustil, že kongresová zpráva o útocích na New York a Washington obsahuje tajnou kapitolu o 28 stranách, která se týká "předběžných informací o možném spojení Saúdské Arábie s útočníky". Upozornil ale, že jde o informace nepotvrzené a neprověřené a že nic nenaznačuje, že by Rijád finančně podporoval teroristy.