Osmadvacet tajných stran o 11. září. Obama objasní, zda o teroru věděla saúdská vláda

Martin Novák Martin Novák
29. 4. 2016 11:44
Tajné stránky nejmenují ve spojitosti s atentátníky žádného vysoce postaveného saúdskoarabského činitele. Zmiňován je saúdský diplomat na konzulátu v Los Angeles Fahád Sumajrí. V roce 2003 byl ze Spojených států vyhoštěn. Na konzulátě i jinde se scházel s mužem jménem Umar Bajúmí. Ten žil trvale v San Diegu, kde pomáhal usadit se dvěma atentátníkům z 11.září. Chálidu Mihzárovi a Naváfu Hazmímu. Pomohl jim zařídit bankovní účty, řidičský průkaz nebo pojištění.
Jižní mrakodrap newyorského Světového obchodního střediska (WTC) se řítí v oblacích kouře k zemi poté, co do budov 11.září narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla.
Jižní mrakodrap newyorského Světového obchodního střediska (WTC) se řítí v oblacích kouře k zemi poté, co do budov 11.září narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla. | Foto: ČTK

Washington - Nevyřešené, neuzavřené případy nazývají kriminalisté pomníky. Jeden takový pomník zůstal i po vyšetřovatelích teroristických útoků z 11.září 2001.

Obsáhlá zpráva vyšetřovací komise o 11. září 2001 (9/11 Commission Report), publikovaná v roce 2004, nebyla zveřejněna celá.

Chybělo 28 stran, jejichž utajení nařídil tehdejší americký prezident George W. Bush. V tajnosti je uchovávala i administrativa jeho nástupce Baracka Obamy, ale to se změní.

Většinu jich chce současný šéf Bílého domu zveřejnit nejpozději v červnu.

Převratná zjištění nečekejte

Dozví se svět senzaci? Například v podobě důkazů o podílu saúdskoarabské vlády nebo některých členů saúdskoarabské královské rodiny na atentátech, které si v New Yorku a Washingtonu vyžádaly přes 3000 životů?

Nic tomu nenasvědčuje.

Z výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajskou činnost pronikly některé náznaky. Varují před velkými očekáváními. Zejména pozůstalé po obětech 11. září, kteří by chtěli na Saúdské Arábii vysoudit odškodné.

"Zveřejnění dokumentů neukončí debatu na toto téma, ale rozptýlí některé pověsti o obsahu tajných pasáží," nechal se slyšet demokratický kongresman Adam Schiff.

Dosud tajné pasáže nereferují ve spojitosti s atentátníky o žádném vysoce postaveném saúdskoarabském činiteli. Zmiňován je diplomat na konzulátu v Los Angeles Fahád Sumajrí, který byl v roce 2003 ze Spojených států vyhoštěn.

Na konzulátu i jinde se scházel s mužem jménem Umar Bajúmí. Ten žil trvale v San Diegu, kde pomáhal usadit se dvěma atentátníkům z 11. září. Chálidu Mihzárovi a Naváfu Hazmímu.

Pomohl jim zařídit bankovní účty, řidičský průkaz nebo pojištění. Nějakou dobu u něj dokonce bydleli.

Mihzár i Hazmí unesli letoun American Airlines, který narazil do Pentagonu, sídla amerického ministerstva obrany. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nicméně dospěl k závěru, že Bajúmí o plánech teroristů nevěděl.

Obavy o práci tajných služeb

George W. Bush rozhodl o utajení osmadvaceti stran s odůvodněním, že by jejich zveřejnění ohrozilo metody práce a zdroje amerických tajných služeb v citlivé době války proti al-Káidě a islamistickému terorismu.

Nevyhnul se přitom kritice za to, že "kryje" Saúdskou Arábii. A že by najevo vyšly skutečnosti, které by ani některým americkým politikům nebyly milé. Včetně Bushe.

Mezi zastánce teze, že utajovaný materiál pojednává o vině saúdské vlády, patří například bývalý senátor Bill Graham nebo starosta New Yorku v době atentátů Rudolph Giuliani.

Z devatenácti mužů, kteří unesli čtyři letadla, mělo patnáct saúdské občanství. Všichni legálně ve Spojených státech studovali.

Dva letouny narazily do věží Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, jeden do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý se po boji únosců s pasažéry zřítil v Pensylvánii.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy