Osmadvacet tajných stran o 11. září. Obama objasní, zda o teroru věděla saúdská vláda

Martin Novák Martin Novák
29. 4. 2016 11:44
Tajné stránky nejmenují ve spojitosti s atentátníky žádného vysoce postaveného saúdskoarabského činitele. Zmiňován je saúdský diplomat na konzulátu v Los Angeles Fahád Sumajrí. V roce 2003 byl ze Spojených států vyhoštěn. Na konzulátě i jinde se scházel s mužem jménem Umar Bajúmí. Ten žil trvale v San Diegu, kde pomáhal usadit se dvěma atentátníkům z 11.září. Chálidu Mihzárovi a Naváfu Hazmímu. Pomohl jim zařídit bankovní účty, řidičský průkaz nebo pojištění.
Jižní mrakodrap newyorského Světového obchodního střediska (WTC) se řítí v oblacích kouře k zemi poté, co do budov 11.září narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla.
Jižní mrakodrap newyorského Světového obchodního střediska (WTC) se řítí v oblacích kouře k zemi poté, co do budov 11.září narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla. | Foto: ČTK

Washington - Nevyřešené, neuzavřené případy nazývají kriminalisté pomníky. Jeden takový pomník zůstal i po vyšetřovatelích teroristických útoků z 11.září 2001.

Obsáhlá zpráva vyšetřovací komise o 11. září 2001 (9/11 Commission Report), publikovaná v roce 2004, nebyla zveřejněna celá.

Chybělo 28 stran, jejichž utajení nařídil tehdejší americký prezident George W. Bush. V tajnosti je uchovávala i administrativa jeho nástupce Baracka Obamy, ale to se změní.

Většinu jich chce současný šéf Bílého domu zveřejnit nejpozději v červnu.

Převratná zjištění nečekejte

Dozví se svět senzaci? Například v podobě důkazů o podílu saúdskoarabské vlády nebo některých členů saúdskoarabské královské rodiny na atentátech, které si v New Yorku a Washingtonu vyžádaly přes 3000 životů?

Nic tomu nenasvědčuje.

Z výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajskou činnost pronikly některé náznaky. Varují před velkými očekáváními. Zejména pozůstalé po obětech 11. září, kteří by chtěli na Saúdské Arábii vysoudit odškodné.

"Zveřejnění dokumentů neukončí debatu na toto téma, ale rozptýlí některé pověsti o obsahu tajných pasáží," nechal se slyšet demokratický kongresman Adam Schiff.

Dosud tajné pasáže nereferují ve spojitosti s atentátníky o žádném vysoce postaveném saúdskoarabském činiteli. Zmiňován je diplomat na konzulátu v Los Angeles Fahád Sumajrí, který byl v roce 2003 ze Spojených států vyhoštěn.

Na konzulátu i jinde se scházel s mužem jménem Umar Bajúmí. Ten žil trvale v San Diegu, kde pomáhal usadit se dvěma atentátníkům z 11. září. Chálidu Mihzárovi a Naváfu Hazmímu.

Pomohl jim zařídit bankovní účty, řidičský průkaz nebo pojištění. Nějakou dobu u něj dokonce bydleli.

Mihzár i Hazmí unesli letoun American Airlines, který narazil do Pentagonu, sídla amerického ministerstva obrany. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nicméně dospěl k závěru, že Bajúmí o plánech teroristů nevěděl.

Obavy o práci tajných služeb

George W. Bush rozhodl o utajení osmadvaceti stran s odůvodněním, že by jejich zveřejnění ohrozilo metody práce a zdroje amerických tajných služeb v citlivé době války proti al-Káidě a islamistickému terorismu.

Nevyhnul se přitom kritice za to, že "kryje" Saúdskou Arábii. A že by najevo vyšly skutečnosti, které by ani některým americkým politikům nebyly milé. Včetně Bushe.

Mezi zastánce teze, že utajovaný materiál pojednává o vině saúdské vlády, patří například bývalý senátor Bill Graham nebo starosta New Yorku v době atentátů Rudolph Giuliani.

Z devatenácti mužů, kteří unesli čtyři letadla, mělo patnáct saúdské občanství. Všichni legálně ve Spojených státech studovali.

Dva letouny narazily do věží Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, jeden do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý se po boji únosců s pasažéry zřítil v Pensylvánii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy