Bogota - Novým kolumbijským prezidentem se v neděli stal dosavadní ministr obrany Juan Manuel Santos. Do svého úřadu nastoupí 7. srpna.
Kolumbie tak bude i nadále rozvíjet jako jedna z mála latinskoamerických zemí přátelské vztahy se Spojenými státy. V podobném duchu vedl zemi již předchozí prezident Álvaro Uribe. Většinou jsou v regionu u moci vlády, které jsou kritické k USA.
S výraznou převahou 69 procent hlasů porazil Santos svého soupeře, bývalého starostu Bogoty Antana Mockuse. Ten získal pouze 27,5 procenta hlasů.
Osmapadesátiletý vítěz ve svém proslovu slíbil, že skoncuje s rebely z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Ty vznikly v 60. letech minulého století.
"Naším jediným nepřítelem je severoamerický imperialismus a jeho lokajská oligarchie," uvedli zástupci FARC před několika měsíci v tiskové zprávě, ve které také oznámili spojení dvou dosud znepřátelených partyzánských jednotek: Revolučních ozbrojených sil Kolumbie a Armády národního osvobození.
Nový prezident přislíbil také snížit nezaměstnanost a boj proti chudobě. Více než dvě pětiny ze 44 milionů obyvatel Kolumbie žijí za méně než dva dolary denně (41 korun).
Nový prezident se bude muset vypořádat i se složitými vztahy se sousední Venezuelou. Její prezident Hugo Chávez zpřetrhal s Kolumbií obchodní vztahy. Nelibě mimo jiné nese úzké vztahy Kolumbie a Spojených států.
Nedělní hlasování provázela přísná bezpečnostní opatření. Nasazeno bylo téměř 350 tisíc policistů a vojáků. Jejich úkolem bylo odvrátit případné hrozby atentátů povstalců z FARC.
Na severovýchodě země byl jeden atentát spáchán - sedm policistů zahynulo, když při průjezdu nákladního vozidla s policejní hlídkou explodovala nálož nastražená na silnici. K útoku se sice nikdo nepřihlásil, ale podezření padá právě na levicové povstalce.