Nový istanbulský starosta nechá vyšetřit možnou korupci vládní strany

ČTK ČTK
26. 6. 2019 22:01
Prvním úkolem čerstvě zvoleného starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua z opoziční Lidové republikánské strany (CHP) bude, že nechá vyšetřit údajnou korupci předchozí radnice, kterou ovládala strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informoval o tom ve středu turecký zpravodajský server T24.
Sčítání volebních hlasů v Istanbulu.
Sčítání volebních hlasů v Istanbulu. | Foto: Reuters

AKP a její islamistická předchůdkyně vládly v kulturním a hospodářském centru Turecka přes dvě desetiletí. Dřívější vedení radnice čelí obvinění, že do společností a nadací napojených na AKP převáděla miliardy lir a městské zakázky udílela provládním firmám.

Imamoglu televizi CNN řekl, že vyšetřování se bude provádět ve spolupráci s "inspekčními společnostmi s mezinárodní zkušeností". Nový starosta se nedomnívá, že do korupčních praktik byl osobně zapojen i prezident Erdogan.

"Toto tvrzení (o údajné korupci) se ale může týkat jeho strany a jejího vedení. To, jak se záležitost vyvine, bude záviset na soudech, osobně za to nezodpovídám," řekl Imamoglu.

Vedení radnice v Istanbulu, v němž žije téměř pětina z 82 milionů obyvatel Turecka, ztratila vládní AKP v opakovaných volbách minulou neděli. Imamoglu vyhrál těsně už v prvních volbách na konci března. Turecká ústřední volební komise ovšem výsledek z popudu AKP anulovala.

Imamoglu v úřadu strávil na přelomu dubna a května 18 dní. Už tehdy veřejně hovořil o korupci předchozí radnice. Za svůj web například podle něj minulá radnice zaplatila 80 milionů lir (bezmála 310 milionů korun). Když před druhými volbami v televizi CNN Türk, blízké prezidentovi Erdoganovi, začal mluvit o podezřele vysokém počtu služebních vozů, moderátor rozhovor s ním s půlhodinovým předstihem ukončil.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy