reklama
 
 

Nový istanbulský starosta nechá vyšetřit možnou korupci vládní strany

26. 6. 2019 22:01
Prvním úkolem čerstvě zvoleného starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua z opoziční Lidové republikánské strany (CHP) bude, že nechá vyšetřit údajnou korupci předchozí radnice, kterou ovládala strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informoval o tom ve středu turecký zpravodajský server T24.

AKP a její islamistická předchůdkyně vládly v kulturním a hospodářském centru Turecka přes dvě desetiletí. Dřívější vedení radnice čelí obvinění, že do společností a nadací napojených na AKP převáděla miliardy lir a městské zakázky udílela provládním firmám.

Imamoglu televizi CNN řekl, že vyšetřování se bude provádět ve spolupráci s "inspekčními společnostmi s mezinárodní zkušeností". Nový starosta se nedomnívá, že do korupčních praktik byl osobně zapojen i prezident Erdogan.

"Toto tvrzení (o údajné korupci) se ale může týkat jeho strany a jejího vedení. To, jak se záležitost vyvine, bude záviset na soudech, osobně za to nezodpovídám," řekl Imamoglu.

Vedení radnice v Istanbulu, v němž žije téměř pětina z 82 milionů obyvatel Turecka, ztratila vládní AKP v opakovaných volbách minulou neděli. Imamoglu vyhrál těsně už v prvních volbách na konci března. Turecká ústřední volební komise ovšem výsledek z popudu AKP anulovala.

Imamoglu v úřadu strávil na přelomu dubna a května 18 dní. Už tehdy veřejně hovořil o korupci předchozí radnice. Za svůj web například podle něj minulá radnice zaplatila 80 milionů lir (bezmála 310 milionů korun). Když před druhými volbami v televizi CNN Türk, blízké prezidentovi Erdoganovi, začal mluvit o podezřele vysokém počtu služebních vozů, moderátor rozhovor s ním s půlhodinovým předstihem ukončil.

autor: ČTK | 26. 6. 2019 22:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama