Erdogan přišel o moc na istanbulské radnici. Volby starosty vyhrál opoziční kandidát

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2019 21:13
Opakované volby starosty Istanbulu dnes vyhrál Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP), který zvítězil i v anulovaných březnových volbách. Vyplývá to z výsledků po sečtení takřka všech hlasů. Protikandidát Binali Yildirim z vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana již Imamogluovi pogratuloval a vítězi blahopřál i Erdogan, napsala agentura Reuters.
Ekrem Imamoglu
Ekrem Imamoglu | Foto: Reuters

Imamoglu své opakované vítězství označil za nový začátek. Prohlásil, že je připraven na konstruktivní spolupráci s Erdoganem, která poslouží městu. Prezidentovi chce nyní předložit plán rozvoje Istanbulu.

"Istanbul zahajuje novou kapitolu, která bude založena na spravedlnosti, rovnosti, lásce a toleranci. Vyhazování peněz, okázalost a arogance skončí," řekl Imamoglu.

Březnový souboj o post starosty největšího tureckého města, v němž žije téměř pětina z 82 milionů obyvatel Turecka, Imamoglu vyhrál rozdílem 13 tisíc hlasů. Nyní je vítězství výraznější, neboť neoficiální výsledek mu slibuje 53,6 procenta hlasů, zatímco Yildirima podpořilo 45,4 procenta zúčastněných voličů, což je podle AP rozdíl 777 tisíc hlasů.

Ústřední volební komise ještě výsledky oficiálně neoznámila, ale její šéf přislíbil, že tak učiní co nejdříve.

Nicméně Yildirim již po zveřejnění prvních průběžných výsledků porážku uznal a prohlásil, že doufá, že Imamoglu bude dobrým starostou. "Gratuluji mu a přeju mnoho štěstí. Mým přáním je, aby Imamoglu dobře sloužil Istanbulu," uvedl. Neúspěšný vládní kandidát rovněž řekl, že istanbulské volby jsou dokladem toho, že demokracie v Turecku funguje výborně.

"Ekremu Imamogluovi, který podle neoficiálních výsledků vyhrál, gratuluji," napsal na twitteru Erdogan.

Imamogluovo vítězství po téměř dvou dekádách připravilo Erdoganovu stranu o moc na istanbulské radnici. Opakovaná prohra ve městě, kde v 90. letech Erdogan sám starostoval, je podle Reuters pro prezidenta nepříjemná a může oslabit jeho moc, která se donedávna jevila jako neotřesitelná.

Analytici se podle Reuters domnívají, že ztráta Istanbulu může vyvolat změny ve vládě a také úpravu zahraniční politiky. Turecko nyní v diplomacii balancuje mezi Ruskem a Spojenými státy, které Ankaře hrozí sankcemi, pokud se rozhodne dokončit nákup ruského protiraketového systému S-400. Washington a NATO, jehož členem je i Turecko, nákup tvrdě kritizují.

Proti výsledku březnových voleb v Istanbulu podala AKP stížnost kvůli neregulérnosti, čemuž ústřední volební komise vyhověla. Ve svém zdůvodnění označila za pochybení skutečnost, že někteří lidé pracující v místních volebních komisích nebyli zaměstnanci státní správy. Ještě předtím ale Imamoglua v úřadu starosty ústřední komise potvrdila a Imamoglu funkci vykonával tři týdny. Opozice rozhodnutí opakovat volby kritizovala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy