Nový starosta Istanbulu se bez podpory starostů Erdoganovy strany neobejde

ČTK ČTK
24. 6. 2019 21:25
Nový starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP) se neobejde bez podpory starostů jednotlivých městských částí. Z 39 čtvrtí největšího tureckého města jich vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kontroluje 25, napsala agentura AP.
Ekrem Imamoglu
Ekrem Imamoglu | Foto: Reuters

Istanbul, obchodní s kulturní centrum země, vytváří bezmála třetinu HDP Turecka. Místní správa hospodařila minulý rok s rozpočtem 8,8 miliardy dolarů (197,6 miliardy korun).

Imamoglu chce pomoci čtvrtině místního obyvatelstva, která žije v chudobě, zvětšit podíl městské zeleně a zarazit to, co nazval "hýřením" veřejnými penězi vládní stranou.

Tvrdí, že radní z Erdoganovy AKP, peníze z městského rozpočtu užívali k udílení výhodných smluv firmám blízkým vládě a k vlastnímu obohacování. Za svůj web například podle něj minulá radnice zaplatila 80 milionů lir (bezmála 310 milionů korun). AKP tato tvrzení popírá.

Imamoglu se neobejde bez podpory starostů jednotlivých městských částí a radních - bez nich neprotlačí ani svou agendu, ani svůj rozpočet.

"AKP má nyní dvě možnosti. První z nich je samo sebou s Imamogluem spolupracovat, využít toho, že veřejně oznámil, že chce s prezidentem Erdoganem spolupracovat," hodnotí situaci Özgür Ünlühisariıkli, který řídí ankarskou pobočku americké organizace German Marshall Fund (GMF).

V opačném případě může vládní strana házet novému starostovi klacky pod nohy. Erdogan například může změnit zákony o místní správě a nynější pravomoci prvního muže Istanbulu převést na starosty městských částí, anebo na Ankaru.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy