Nový starosta Istanbulu se bez podpory starostů Erdoganovy strany neobejde

ČTK ČTK
24. 6. 2019 21:25
Nový starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP) se neobejde bez podpory starostů jednotlivých městských částí. Z 39 čtvrtí největšího tureckého města jich vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kontroluje 25, napsala agentura AP.
Ekrem Imamoglu
Ekrem Imamoglu | Foto: Reuters

Istanbul, obchodní s kulturní centrum země, vytváří bezmála třetinu HDP Turecka. Místní správa hospodařila minulý rok s rozpočtem 8,8 miliardy dolarů (197,6 miliardy korun).

Imamoglu chce pomoci čtvrtině místního obyvatelstva, která žije v chudobě, zvětšit podíl městské zeleně a zarazit to, co nazval "hýřením" veřejnými penězi vládní stranou.

Tvrdí, že radní z Erdoganovy AKP, peníze z městského rozpočtu užívali k udílení výhodných smluv firmám blízkým vládě a k vlastnímu obohacování. Za svůj web například podle něj minulá radnice zaplatila 80 milionů lir (bezmála 310 milionů korun). AKP tato tvrzení popírá.

Imamoglu se neobejde bez podpory starostů jednotlivých městských částí a radních - bez nich neprotlačí ani svou agendu, ani svůj rozpočet.

"AKP má nyní dvě možnosti. První z nich je samo sebou s Imamogluem spolupracovat, využít toho, že veřejně oznámil, že chce s prezidentem Erdoganem spolupracovat," hodnotí situaci Özgür Ünlühisariıkli, který řídí ankarskou pobočku americké organizace German Marshall Fund (GMF).

V opačném případě může vládní strana házet novému starostovi klacky pod nohy. Erdogan například může změnit zákony o místní správě a nynější pravomoci prvního muže Istanbulu převést na starosty městských částí, anebo na Ankaru.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy