Londýn - Až dosud se mělo za to, že Machu Picchu bylo objeveno roku 1911 americkým archeologem Hiramem Binghamem.
Bingham se tímto činem velmi proslavil a později se stal senátorem a guvernérem státu Connecticut. Mluví se o něm také jako o jedné z postav, které inspirovaly George Lucase a Stevena Spielberga k vytvoření série o Indianu Jonesovi.
Podle výzkumů amerického historika Paolo Greera však na jednu z nejoblíbenějších turistických památek na světě poprvé narazil někdo jiný: už roku 1867 ji měl objevit - a s požehnáním peruánské vlády také vyloupit - německý obchodník Augusto R. Berns, který v oblasti těžil dřevo pro svou továrnu na železniční pražce.
O objevu informovaly britské deníky. Detailní zpráva o Greerově výzkumu vyjde v příštím čísle časopisu South American Explorer.
Nález v peruánském archivu
První náznak toho, že se Berns v oblasti v šedesátých letech devatenáctého století pohyboval, byla Greerem nalezená ručně kreslená mapa Machu Picchu a jeho okolí.
Historik poté pátral v amerických a peruánských archivech, kde se mu podařilo objevit dokument, ve kterém Berns inckou svatyni postavenou ve druhé polovině patnáctého století popisuje.
"Během mého čtyřletého působení v těchto provinciích se mi podařilo objevit existenci významných venkovských stavení a podzemních struktur, které byly uzavřeny kameny, z nichž některé byly opracované. Budou bezpochyby obsahovat objekty velké ceny, které jsou součásti oněch inckých pokladů," uvádí.
Kromě toho objevil Greer i další dvě mapy. Ty jen potvrzují fakt, že Berns v oblasti pátral.
Čtěte také:
- Univerzita v Yale vrátí památky z Machu Picchu
- Nejstarší zlatý předmět Ameriky nalezen v Peru
- Potomci Inků slaví zimní slunovrat
- V Peru objevili nejstarší známou oběť střelné zbraně
Deset procent pro Peruánce
"Z Bernsových listin víme, že měl povolení zkoumat a využívat inckou huacu, tedy svatyni," citovaly britské Timesy odborníka na problematiků Inků Alexe Chepstowa-Lustyho.
"Zdá se velice pravděpodobné, že touto huacou bylo Machu Picchu."
Podle Greera peruánská vláda roku 1887 povolila Bernsově společnosti, aby místo "vytěžila".
V jeho činnosti ho měli podporovat někteří z nejmocnějších Peruánců té doby - včetně prezidenta Andrése Avelina Cácerese. Berns musel peruánské vládě na oplátku platit 10 procent ze svých zisků.
Že nebyl prvním mužem ze Západu, který se na Machu Picchu podíval, ve svých spisech přiznal i Bingham. V knize Incká země píše: "S možnou výjimkou jednoho zlatokopa nikdo v Cuzcu neviděl ruiny Machu Picchu ani neocenil jejich důležitost."
Podle Greera byl mužem, o kterém mluví Bingham, právě Berns.