V Peru objevili nejstarší známou oběť střelné zbraně

Red Zah, ČTK
21. 6. 2007 0:00
Před pěti sty lety ho zastřelili. Teď ho našli
Oslavy starého inckého svátku slunce -  Inti Raymi - přivedou každý rok 24. června do peruánského Cuzca tisíce turistů
Oslavy starého inckého svátku slunce - Inti Raymi - přivedou každý rok 24. června do peruánského Cuzca tisíce turistů | Foto: Aktuálně.cz

Lima - Na hřbitově poblíž peruánské Limy našli archeologové ostatky, které zřejmě patří jednomu z prvních obyvatel amerického kontinentu, jehož zabila střelná zbraň.

Prostřelená lebka byla mezi tělesnými ostatky asi 70 obyvatel Incké říše, kteří zahynuli pravděpodobně při obléhání Limy oddíly španělského dobyvatele Fanciska Pizarra v létě 1536.

Forenzní odborníci v lebce našli částice kovu pocházejícího z kulky.

Nečekaný objev

"Evropané možná už předtím zabili další Inky a jiné místní obyvatele, ale toto je zatím nejstarší známý ostatek zastřeleného člověka. Nic podobného jsme nečekali," cituje list The Washington Post peruánského archeologa Guillerma Cocka, který platí za jednoho z největších expertů na vykopávky v Andách.

"Když jsme spatřili lebku s kulatým otvorem po kulce, domnívali jsme se, že byla asi prostřelena při nedávné náhodné palbě poblíž pohřebiště," přiznal Rock, že si zpočátku závažnost tohoto objevu plně neuvědomovali.

Ředitel forenzního ústavu z amerického Connecticutu Al Harper řekl, že nejdřív jeho spolupracovníci vyloučili jiné možné důvody porušení lebky - například kamenem z praku nebo šipkou.

"Věděli jsme, že šance na to, že v lebce najdeme zbytky kovu, je jedna k milionu," sdělil. Kovové zlomky jsou prý z náboje do muškety, tedy ze zbraně, která se v Evropě začala používat na začátku 16. století.

Inkové proti Španělům (a proti místním)

Archeologové se domnívají, že mrtvý patřil ke skupině Inků, kteří se v roce 1536 podíleli na obléhání Limy, ale dostali se do konfliktu se Španěly.

Nález dosvědčuje, že těla mrtvých byla pohřbena ve spěchu do mělkých hrobů a nebyla po inckém způsobu zabalena a položena do země hlavou k východu.

Indiánské války nikdy neskončily, říká nápis na tričku neznámého muže, v jehož doprovodu se tento týden objevila americká herečka Cameron Diazová během návštěvy města Cuzco, někdejšího hlavního sídla říše Inků.
Indiánské války nikdy neskončily, říká nápis na tričku neznámého muže, v jehož doprovodu se tento týden objevila americká herečka Cameron Diazová během návštěvy města Cuzco, někdejšího hlavního sídla říše Inků. | Foto: Reuters

"Některá z těl nesou stopy mimořádného násilí. Ti lidé byli posekáni, roztrháni i pobodáni pravděpodobně železnými zbraněmi. Někteří mají těžká zranění hlavy," řekl Cock

Zdůraznil, že mnohá zranění byla způsobena domorodými zbraněmi, což by mohlo znamenat, že se conquistadoři těšili pravděpodobně i značné podpoře místního obyvatelstva, což dobové písemné záznamy nezmiňují.

Španělé o tom pomlčeli, aby sklidili všechnu slávu sami, domnívá se peruánský archeolog.

Další ostatky nalezené na pohřebišti patří ženám a dětem, ale nenesou stopy násilí. Archeologové, kteří budou teprve určovat příčiny smrti, se domnívají, že tito lidé zřejmě zemřeli na nákazu nemocemi, jež Španělé do Jižní Ameriky zavlekli.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy