Univerzita v Yale vrátí památky z Machu Picchu

Roman Gazdík
18. 9. 2007 0:05
V USA jsou již téměř sto let
V popředí Machu Picchu, v pozadí hora Huayna Picchu
V popředí Machu Picchu, v pozadí hora Huayna Picchu | Foto: Aktuálně.cz

New Haven, Lima - Peru ukončilo spor s univerzitou v Yale o 4000 artefaktů, odvezených z nejslavnější jihoamerické incké památky Machu Picchu v letech 1911 až 1915. Informuje o tom americký deník New York Times.

Dohodou, na kterou Lima čekala skoro sto let, ale Peruánci příliš nadšedni nejsou. "Yaleská univerzita nevrátí všechny kousky z Machu Picchu," upozornil například peruánský list La República. 

Dohoda mluví o tom, že ve Spojených státech nadále zůstanou "vědecky pozoruhodné" fragmenty. Změní jen svého majitele, kterým je od nynějška Peru.

Peníze na muzeum...

Univerzita již od roku 2003 organizuje putovní výstavu, ve které se odvezené památky objevují.

Podle dohody mezi Yale a peruánskou vládou, která byla uzavřena v pátek, se z peněz vybraných ze vstupného postaví muzeum, kde budou sbírky posléze vystaveny.

Peruánská mumie z dob bájných Inků
Peruánská mumie z dob bájných Inků | Foto: Aktuálně.cz

Muzeum bude stát  v Cuzcu, bývalém hlavním městě incké říše a správním středisku, pod které oblast Machu Picchu spadá. Má být otevřeno v roce 2011 u příležitosti stého výročí objevení památky.

... a stipendia pro vědce

Prestižní americká univerzita se rovněž zavázala, že bude nejméně tři roky sponzorovat výměnný studijní program mezi Peru a Yale.

"Chceme vytvořit nový model pro řešení střetu zájmů v oblasti kulturního dědictví," cituje New York Times rektora Yale Richarda C. Levina. "Toho se nejlépe dosáhne budováním těsnějších vazeb - zahrnujících vědce a badatele z Yale a Peru - které budou sloužit vědě a lidskému porozumění."

Jednání o navrácení artefaktů probíhala už za funkčního období předchozího peruánského prezidenta Alejandra Toleda (2001 - 2006), uvázla však na mrtvém bodě. Peru poté pohrozilo dát celou věc k soudu.

Yaleský Indiana Jones

Profesor z Yale Hiram Bingham objevil Machu Picchu 24. června 1911. Až na hrstku obyvatel přilehlých údolí, kteří Binghama k místu dovedli, byla tato rozlehlá svatyně veřejnosti zcela neznámá.

Cuzco, někdejší centrum incké říše
Cuzco, někdejší centrum incké říše | Foto: Aktuálně.cz

Sponzorován Yale a National Geographic Society se pak Bingham na místo vrátil v letech 1912 a 1915. 

Z těchto tří expedic si přivezl tisíce památek, například mumie, stříbrné sošky, lidské kosti a hudební nástroje. Většina z nich byla do Peru navrácena již v průběhu dvacátých let dvacátého století.

Republikán Bingham se později stal guvernérem Connecticutu a členem Senátu USA. Byl jedním z badatelů, kteří na konci sedmdesátých let dvacátého století inspirovali George Lucase a Stevena Spielberga k vytvoření figury dobrodružného archeologa Indiany Jonese.

O původní funkci Machu Picchu se dosud spekuluje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy