Novou jadernou elektrárnu postaví Polsko a Pobaltí

rst, Reuters
5. 7. 2007 2:15
Země nechtějí být závislé na energii z Ruska

Vilnius - V Pobaltí bude stát nová jaderná elektrárna. Dohodu o její výstavbě v pátek podepíší prezident Polska a premiéři Litvy, Lotyšska a Estonska. Nové zařízení má nahradit sovětskou atomovou elektrárnu Ignalina.

Uzavření Ignaliny požaduje Evropská unie. V elektrárně jsou totiž reaktory stejného typu, jaké byly v Černobylu.

Nová elektrárna o výkonu 3000 až 3500 MW (pro srovnání - Temelín má výkon 2000 MW) by měla stát do roku 2015 na východě Litvy, blízko běloruských hranic.

Foto: Aktuálně.cz

Jaderná elektrárna on-line: Prohlédněte si na jaký výkon právě teď jede jaderná elektrárna Ignalina. klikněte ZDE

Energetická závislost na Rusku

Jedním z důvodů výstavby nové elektrárny je snaha Pobaltí vymanit se z energetické závislosti na Rusku. Litva chce do elektrárny investovat třetinu z celkových nákladů, tedy 8,57 miliardy dolarů.

Temelín (na snímku) příjde o titul nejmladší jaderné elektrárny ve střední a východní Evropě
Temelín (na snímku) příjde o titul nejmladší jaderné elektrárny ve střední a východní Evropě | Foto: Aktuálně.cz

Od roku 2009, kdy má být elektrárna Ingalina uzavřena, bude Litva muset nakupovat elektřinu z Ruska.

Druhou možností je získat  zemní plyn, který bude sloužit jako palivo do elektráren tepelných. I ten ale prodává Ruská federace.

"Litva udělala strategický krok, který zvýší naší energetickou nezávislost a podpoří spolupráci s regionálními partnery," uvedl litevský premiér Gediminas Kirkilas v parlamentu poté, co byl schválen speciální zákon umožňující stavbu elektrárny.

Podílejí se i Švédové

Do stavby se kromě litevské společnosti AS Latvenergo zapojí také estonská Eesti Energia a polský energetický gigant Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA.

Míra radioaktivity v blízkosti jaderné elektrárny Černobyl je stále alarmující. Stejný typ reaktoru jako v Černobylu je také v litevské elektrárně
Míra radioaktivity v blízkosti jaderné elektrárny Černobyl je stále alarmující. Stejný typ reaktoru jako v Černobylu je také v litevské elektrárně | Foto: Reuters

Polsko bylo ke stavbě přizváno poté, co Varšava souhlasila s výstavbou litevsko-polského elektrického vedení.

Plánuje se i elektrické vedení Litva-Švédsko, a to po dně Baltského moře. I švédský zástupce Vattenfall navíc projevil zájem do budoucí jaderné elektrárny investovat.

O stavbu se už zajímají také přední experti na jadernou energetiku. Francouzský státní podnik Areva a americká společnost General Electric nabídly své reaktory. Tendr však bude vyhlášen až příští rok.

 

Právě se děje

Další zprávy