Novinář zveřejnil dávný necenzurovaný rozhovor s Jobsem

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
25. 1. 2014 16:01
Rozhovor vznikl v roce 1983, krátce před uvedením prvního Jobsova počítače Macintosh.
Steve Jobs v roce 2000.
Steve Jobs v roce 2000. | Foto: Reuters

New York - Bývalý redaktor časopisu Rolling Stone Steven Levy se k 30. výročí vzniku prvního legendárního počítače Macintosh rozhodl vydat nezcenzurovaný rozhovor s jeho tvůrcem Stevem Jobsem z roku 1983.

Jeho část byla publikována před třiceti lety v reportáži časopisu Rolling Stone, zbytek zůstal založený a téměř zapomenutý v Levyho osobní složce.

Na Levyho rozhovor na svém blogu upozornil sloupkař The New York Times Nick Bilton.

Interview je podle novináře vzácné hlavně tím, že Jobs při něm zahodil veškeré zábrany. Na diktafon se rozpovídal o svých největších démonech, vášních i smutku z těžkého rozchodu zapříčiněného jeho workoholismem.

Levy řekl, že rozhovor trval několik hodin, kdy Jobs naprosto upřímně odpovídal na všechny otázky - přestože nezačali zrovna nejlépe.

Miliardář si nejdřív stěžoval, proč není jeho Macintosh, kterému chybělo pár měsíců do uvedení na trh, na obálce Rolling Stone a pohanil celý koncept časopisu. Posléze ale přiznal, že se nejvíce trápí kvůli článku, který vyšel v časopise Time a vylíčil ho jako nevrlého bručouna.

Sám se tak nevnímal. Jobs v rozhovoru řekl, že mnohem víc sám sebe vnímá jako umělce. Umělce a akrobata na visuté hrazdě, který pod sebou nemá záchrannou síť.

Levy se v znovu oprášeném interview snažil najít odpovědi zejména na dvě věci. Co bylo motivací Steva Jobese, a co by pravděpodobně dělal, kdyby v říjnu 2011 nepodlehl rakovině.

Novinář: Jobsovi nešlo o peníze

Co se týče prvního otazníku, Levy uvedl, že Jobsovi rozhodně nešlo o peníze, dokonce se prý vyjádřil, že přepočítávání dolarů považuje za hloupé. Největší motivací prý byla jeho obrovská vášeň pro počítače, v jejímž pozadí stál určitý druh altruismu a ambicí změnit svět.

"Mám takovou představu, že společnost a počítače jsou v tomto desetiletí na první schůzce. A z nějakého šíleného důvodu jsme teď v ten správný čas na správném místě, aby tahle romance mohla vzkvétat," řekl podle blogu TNYT Jobs s tím, že osmdesátá léta jsou počátek počítačové revoluce. "Můžeme z nich udělat naprosto úžasný produkt, který budou lidé snadno využívat."

"Víte, celou dobu jen bereme. Nevyrábíme většinu jídla, co zkonzumujeme, dokonce ho ani nepěstujeme. Nosíme oblečení, které vyrobili jiní lidé, mluvíme jazykem, který vytvořili jiní lidé, používáme výpočty, které vyvinuli jiní lidé a obětovali tomu celý život. Pořád jenom bereme. A je neuvěřitelně krásný pocit něco sám vytvořit a hodit to do toho bazénu všech lidských znalostí a zkušeností," vysvětloval Jobs novináři svůj hnací motor.

"Je lepší být pirát, než se připojit k námořnictvu"

Zodpovědět druhou otázku byl o něco těžší úkol, Levy si však myslí, že častá spekulace, zda by Steve Jobs nyní vstoupil do politiky, nedává smysl. Podle toho, co zaznělo v jeho rozhovoru, Jobs mnohem větší význam připisoval privátnímu sektoru. Řekl, že patří mezi ty, kdo si myslí, že Edison se svou žárovkou dokázal svět ovlivnit mnohem více, než by se to kdy povedlo Marxovi.

Jobs si podle všeho prý plně uvědomoval, jak přelomová věc bude jeho Macintosh. Rozhovořil se ale i o svých sporech s vedením Applu kvůli směřování firmy a týmu spolupracovníků, které označoval za "piráty". Jeho citát: "Je lepší být pirát, než se připojit k námořnictvu," se proslavil až o pár let později.

Rozhovor Levy doplnil do výroční publikace Kindl o historii počítače Macintosh.

 

Právě se děje

Další zprávy