Noví ekonomičtí tygři chtějí omezit vliv dolaru

Václav Viták
15. 4. 2011 21:01
Nejvýznamnější rozvojové země usilují o nový systém mezinárodního obchodu
Nejvyšší představitelé zemí skupiny BRICS
Nejvyšší představitelé zemí skupiny BRICS | Foto: Reuters

San-ja (Čína) - Země sdružené v uskupení zvaném BRICS se obávají, že osud amerického dolaru je z dlouhodobého hlediska nejistý kvůli obrovskému obchodnímu a rozpočtovému deficitu Spojených států.

Nejvyšší představitelé Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky, kteří se ve čtvrtek sešli v městě San-ja na čínském ostrově Chaj-nan, proto vyzvali k přebudování současného mezinárodního měnového sytému.

Skupina BRICS, jejíž summit se koná teprve potřetí a poprvé za účasti Jihoafrické republiky, prohlásila, že nedávná světová finanční krize jasně ukázala nedostatky a nerovnoprávnost současného systému stojícího na dolaru.

V pozadí těchto snah stojí samozřejmě také zájem dále omezit vliv Spojených států na mezinárodní obchod. A zbavit USA výhod, které plynou z toho, že dolar je ve světě stále hlavní rezervní měnou.

Země BRICS se proto v San-ja v zásadě dohodly, že si budou poskytovat vzájemně úvěry denominované nikoli v dolarech ale v jejich vlastních měnách.

Nezastřený útok na dolar

Skupina také ve svém prohlášení přivítala diskusi o možném zvýšení role takzvaných zvláštních práv čerpání (Special Drawing Rights, SDR), umělé měnové a účetní jednotky, kterou používá pro své potřeby Mezinárodní měnový fond.

Tato měnová jednotka se používá i při některých složitějších soukromých transakcích a někteří ekonomové jsou přesvědčeni, že by postupně mohla částečně nahradit americký dolar.

SDR jsou nyní tvořena měnovým košem, v němž jsou dolar, euro, japonský jen a britská libra. Skupina BRICS však zatím není jednotná v názoru, jakou přesnou podobu by SDR v budoucnu měla mít.

Jde především o to, zda by do koše měl být zahrnut i čínský yüan. Brazílie ale v San-ja vyjádřila názor, že čínská měna se musí nejdříve stát plně konvertibilní.

Peking velmi usiluje o globální monetární řád, který by méně závisel na dolaru. V San-ja však nedal najevo, že by byl ochoten v dohledné době povolit volnou obchodovatelnost yüanu a uvolnit kontrolu kapitálu, aby se jeho měna mohla stát součástí prestižních SDR.

Nesourodé uskupení

BRICS je velmi nesourodým uskupením zemí, které jsou si mnohdy na míle vzdálené, pokud jde o pohled na svět a politickou strukturu.

Brazílie, Indie a Jihoafrická republika jsou demokracie, v Číně vládne pevnou rukou komunistická strana. Čína a Indie, dvě nejlidnatější členské země, mají spolu pohraniční spory. Rusko se zase obává rostoucí moci Číny a Indie.

Summit se konal za velmi přísných bezpečnostních opatření
Summit se konal za velmi přísných bezpečnostních opatření | Foto: Reuters

Jednotícím prvkem je však snaha vytvořit v rámci skupiny G20, sdružující dvacet nejvýznamnějších rozvinutých a rozvojových zemí, protiváhu skupině G7 skládající se z nejrozvinutějších západních států.

Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming řekl, že cílem členů BRICS je koordinovat postoje v tak významných mezinárodních otázkách jako jsou globální oteplování a fluktuace cen komodit.

Důvodem je, že několik členů BRICS je významným vývozcem surovin a Čína je jejich obrovským dovozcem. Skupina si proto přeje stabilní cenové prostředí na světových trzích.

O vlivu Číny svědčí fakt, že summit se vyhnul nejdůležitější otázce, která hýbe v posledních letech finančním světem, a to podhodnocenému čínskému yüanu.

„Ty problémy, kde jsou názorové rozdíly, prozatím odkládáme. Nedovolíme, aby podkopaly solidaritu a poškodily spolupráci mezi zeměmi skupiny BRICS," prohlásil podle agentury Reuters náměstek čínského ministra zahraničí Wu Chaj-lung.

 

Právě se děje

Další zprávy