Oslo - Oteplování některých částí světa, způsobené emisí skleníkových plynů, představuje existenční hrozbu pro polovinu rostlinných a třetinu živočišných druhů. S varováním přišel panel australských, britských a kolumbijských vědců.
Pokud vlády rychle nezmění svůj přístup, bude Země do konce tohoto století chudší o 50 tisíc druhů, tvrdí odborníci.
Jediným řešením je začít emise skleníkových plynů okamžitě snižovat.
Nejzranitelnější jsou podle zprávy, publikované v odborném magazínu Nature Climate Change, rostliny, plazi a obojživelníci. K nejohroženějším oblastem pak patří Austrálie, subsaharská Afrika, Amazonie a střední Amerika.
"Změny klimatu významně sníží biodiverzitu, což se dotkne i mnoha v současnosti velmi rozšířených druhů zvířat a rostlin," tvrdí vedoucí výzkumů Rachel Warrenová z Univerzity Východní Anglie.
Pokud se nic nezmění, přijde do roku 2080 kvůli změnám klimatu 57 procent flóry a 34 procent fauny o více než polovinu plochy svého přirozeného prostředí, odhadují vědci ve zprávě.
Místa, kde naše planeta nejvíc trpí:
Pouze čtyř procentům zvířat by se mělo díky změnám klimatu dařit lépe. Rostliny si pohorší všechny.
Pořád ale není pozdě. Pokud by se vlády postaraly o to, aby emise skleníkových plynů do atmosféry kulminovaly v roce 2016 a pak setrvale klesaly, snížily by se odhadované škody o 60 procent. V případě, že emise porostou až do roku 2030 a pak začnou klesat, budou škody oproti současné prognóze nižší o 40 procent.
Aby toho nebylo málo, vědci ve zprávě varují, že je jejich odhad ještě velmi střízlivý.
Do modelu nezapočítali další vlivy, jako jsou pesticidy nebo nemoci. Podle panelu klimatologů OSN je nejméně z 90 procent jisté, že za globální oteplování mohou lidé.